Mikor érdemes szemészhez fordulni?
- látásromlás
- vörös, gyulladt szem
- rendszeres szemszárasság vagy könnyezés
- elváltozás a szem bármely részén
- gyakori fejfájás
- kancsalság
- életkortól függő szűrővizsgálat
- gépjárművezetői alkalmassági vizsgálat
Mi történik a szemészeti vizsgálat alatt?
A szemvizsgálat nem jár fájdalommal, de a viszonylag erős fényt kibocsátó vizsgálóeszközök használatát a fényérzékeny személyek nehezebben tűrik. A vizsgálat során felmérjük a beteg aktuális látóélességét, függetlenül a beteg panaszaitól. A szem rétegeinek alaposabb vizsgálatát a szakorvos biomikroszkóppal (réslámpával) végzi el. Bizonyos esetekben további vizsgálatokra is szükség lehet, amit a szakorvos határoz meg a látott kép alapján. A vizsgálat minden esetben a kapott eredmények megbeszélésével és a további teendők tisztázásával zárul. Amennyiben társszakterületek bevonására is szükség van, a Dr. Rose Magánkórház készséggel segít megszervezi az elérhető további szakorvosi vizsgálatokat is, így Önnek nem szükséges a további szakorvosok és helyszínek keresésével bajlódnia, mindent egy helyen elérhet.
Látótér vizsgálat
A látótér vizsgálat olyan kiegészítő vizsgálat, amely bizonyos szembetegségek korai felismeréséhez és diagnosztizálásához elengedhetetlen, mint a zöld hályog, illetve egyes neurológiai megbetegedések.
A térnek azt a részét nevezzük látótérnek, amelyet a szemmel egy pontra fixálva egyszerre belátunk. A látótér vizsgálatát tekintve megkülönböztetünk egymástól perifériás és centrális látóteret.
- Perifériás látótér: a perifériás látótér a környezetben való tájékozódást segíti, általa érzékeljük a színeket és a mozgást.
- Centrális látótér: a centrális látótér teszi lehetővé az éleslátást, a színárnyalatok megkülönböztetését és az arcfelismerést.
Milyen szembetegségek esetén szükséges a látótér vizsgálat?
- zöldhályog (glaucoma)
- a látópályát is érintő központi idegrendszeri betegségek
- a szem keringési zavarai
- az érhártyát és az ideghártyát érintő gyulladásos folyamatok, tumorok
- a látóideg gyulladásos betegségei
- a látóideg keringési és toxikus megbetegedései
- örökletes szembetegségek
- hivatásos jogosítvány megszerzése / meghosszabbítása esetén
Hogyan történik a látótér vizsgálat?
A látótérvizsgálat periméterrel – azaz egy speciális készülékkel történik. Azt a területet vizsgáljuk, amit a páciens egyenesen tartott, mozdulatlan fej és szemtartás mellett lát egyszerre.
A vizsgálat során mindkét szemen külön-külön feltérképezésre kerül a látótér számítógép segítségével. A vizsgálat különösen fontos, ha a páciens olvasószemüveget is használ – ilyen esetben az egyik szemet le kell takarni, majd a páciens fejét az álltartóba kell, hogy helyezze. Nagyon fontos, hogy a vizsgálat alatt a páciens csak a középső jelzőfényre nézzen.
A perifériás látótérben itt-ott, felváltva villannak fel pontok, melyeket úgy kell jelezni a páciensnek, hogy nem néz a vizsgálatot végző orvos felé. A gép egyes pontokat többször is ellenőriz, majd ugyan ezt a folyamatot ismétli meg a másik szemen is.
A látótér vizsgálat eredményeképpen színes kép rajzolódik ki, mely megjelöli azokat a részeket, ahol látótérkiesés vagy a látótér érzékenység csökkenése áll fenn. A kiesett területek mérete összehasonlítható, követhető.
A vizsgálatnak semmiféle mellékhatása nincs, fájdalommentes.
Hogyan érkezzen a szemészeti vizsgálatra?
Szemészeti vizsgálatra különösebb előkészület nem szükséges. Egyes esetekben szükség lehet pupillatágításra (pl. magasvérnyomás betegség, cukorbetegek szemészeti szűrése). Ebben az esetben a vizsgálatot követő 3 órában autót nem lehet vezetni.
A kontaktlencsét viselő pácienseinket megkérjük, hogy a vizsgálatra szemüvegben érkezzenek és előtte legalább 8 órát ne viseljék kontaktlencséjüket. A vizsgálat elvégzése után a kontaktlencse visszahelyezhető.
Szemüveget viselő pácienseinket megkérjük, hogy mind a távol mind a közeli szemüvegeiket is hozzák magukkal a vizsgálatra!