Húgyhólyagdaganat eltávolítás (TUTUR)

Milyen esetben van szükség hólyagdaganat eltávolító műtétre? 

TUTUR (transurethralis tumor resectio) műtétre, azaz a húgyhólyagdaganat húgycsövön keresztüli eltávolítására húgyhólyagdaganat, illetve egyéb húgyhólyag elváltozások esetén lehet szükség. 

A húgyhólyagrák egyik leggyakoribb tünete a fájdalommentes véres vizelet (hematuria), amely az esetek 85–90%-ában fordul elő és általában időszakosan jelentkezik.

Ritkább esetekben a húgyhólyagirritáció tünetei is megjelenhetnek, amelyek a következők lehetnek:

  • sürgető vizelési inger,
  • gyakori vizelés (pollakisuria),
  • fájdalmas vizelés (dysuria).

Fontos megjegyezni, hogy a tünetmentes, felszínes húgyhólyagdaganatok előfordulása viszonylag alacsony. A húgyhólyagdaganatok nagy része hasi ultrahangvizsgálattal kimutatható, de a kisebb elváltozások azonosítása, az ultrahanggal felismert elváltozások megerősítése vagy kizárása érdekében hólyagtükrözés válhat szükségessé.

Hogyan készüljön fel a húgyhólyagdaganat eltávolító műtétre?

A beavatkozás nem igényel speciális felkészülést a páciens részéről.

Milyen előzetes vizsgálatok szükségesek? 

A beavatkozást megelőzően az urológiai vizsgálaton felül laborvizsgálat és aneszteziológiai konzultáció szükséges.

Hogyan történik a TUTUR műtét? 

A műtét gerincközeli érzéstelenítésben vagy altatásban történik. A műtét során a húgycsövön keresztül speciális hólyagtükrözéshez alkalmas eszközt (resectoscop) vezetnek a hólyagba, így nincs szükség bemetszésre. A hólyagdaganatot rétegről-rétegre haladva távolítják el, majd a kimetszett szövetek szövettani vizsgálatra kerülnek. A műtét végén a vérzéscsillapítás után állandó hólyagkatéter kerül behelyezésre. Szükség esetén a műtét végén kemoterápiás gyógyszert juttatnak a hólyagba a húgyhólyag katéteren keresztül, amely lokálisan hat a hólyagban és csökkenti az esetleges kiújulás esélyét.

Mi a teendő a hólyagdaganat eltávolító műtét után?

A beavatkozás után általában 1 éjszaka benntartózkodás szükséges. Az operációt követő 1-2 nap után, nagyobb kiterjedésű daganat esetén 2-4 nap után a műtétkor felhelyezett húgyhólyagkatéter eltávolításra kerül. A beavatkozás után fontos a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás. A fizikai megterhelés 4-6 hétig kerülendő.

Milyen kockázatokkal jár a TUTUR műtét?

A műtét után előfordulhat utóvérzés, irritatív panaszok jelentkezhetnek és vizeletvisszatartási problémák is felmerülhetnek, azonban ezek jellemzően átmeneti jellegűek. Előfordulhatnak gyulladásos szövődmények, kórházi fertőzések, mélyvénás trombózis, ezek esélye a megfelelő protokollok betartása mellett minimális. 

A hólyagdaganat eltávolító (TUTUR) műtét ára

Aktuális árainkat megtalálja az árak menüpont alatt. 

MIÉRT DÖNTSÖN A DR. ROSE MAGÁNKÓRHÁZ MELLETT? 

  • Felkészült szakorvosok, modern diagnosztikai és terápiás eszközök.  
  • Empatikus, emberközpontú hozzáállás. Szakorvosaink mindvégig szem előtt tartják a páciensek komfortérzetét és biztonságát.
  • Prémium színvonalú fekvőbeteg részleg. 3 műtő és 24, minden igényt kielégítő betegszoba – 33 betegággyal – áll pácienseink rendelkezésére. A legmagasabb szakmai színvonal találkozik a gyógyulást segítő exkluzív környezettel, ahol biztonságban és nyugalomban gyógyulhat.
  • Gyors és tervezhető időpontok. Az első szakorvosi konzultációtól számított 1-2 héten belül biztosítunk időpontot a szükséges beavatkozásra.

Urológiai panaszaival forduljon bizalommal a Dr. Rose Magánkórház orvosaihoz.