A gyógytorna segít a pácienseknek a korlátozott mozgásfunkció javításában, visszanyerésében. Fontos része az egészségmegőrzésre vonatkozó felvilágosítás, a meglévő probléma hátterében álló betegséggel kapcsolatos ismeretek átadása, az ízületi mozgásterjedelem növelése, az izomerő, a koordináció és a kondíció fejlesztése, a mozgásképesség visszaállítása, és az egészséges mozgásminták kialakítása.
Gyógytorna
Mikor, milyen esetekben van szükség gyógytornász segítségére?
- Konzervatív kezelések részeként alkalmazott fizioterápia.
- Műtétekhez kapcsolódó kezelések: műtétre való felkészítés, műtét utáni rehabilitáció
- Prevenciós céllal végzett gyógytorna.
- Sportolók prevenciós és rehabilitációs célú gyógytornája.
A gyógytorna/fizioterápia a gyógyító folyamat fontos része, az esetek zömében a szakorvos irányítja gyógytornászhoz a beteget. A fizioterápia során olyan mozgásterápiát és kezeléseket alkalmazunk, mellyel segítjük a páciensek fájdalommentes mozgásának visszaállítását, a sérült testrészek mozgáskészségét, illetve javítjuk az egész test általános állapotát, teherbíró képességét. Fizioterápia segítségével sokszor kontrollálható a krónikus fájdalom, a gyógytorna gyakorlatok rendszeres alkalmazása a fájdalom enyhülését, ezáltal aktívabb, jobb életminőséget biztosít a betegek számára. Amennyiben műtétre kerül sor, gyógytornászaink már az operáció másnapján, a bennfekvés ideje alatt megkezdik a páciens állapotától és a műtéti beavatkozástól függő fizioterápiás kezelést. A foglalkozások során megtanítjuk pácienseink számára azon gyakorlatokat is, melyek teljes biztonsággal végezhetők otthoni környezetben is. Szakképzett gyógytornászaink mellett korszerű gyógytornaeszközök segítik a gyógyulást. Ortopédiai Centrumunkban elsősorban egyéni gyógytorna foglalkozásokat végzünk.
Mi történik a gyógytorna szakrendelésen?
- A páciens kórtörténetének megismerése.
- Állapotfelmérés.
- Betegtájékoztatás a gyógytorna céljáról, várható eredményéről.
- Gyógytorna.
- Szükség esetén kiegészítő manuálterápiás kezelés.
- Esetenként kineziotape felhelyezés.
Milyen fizioterápiás módszereket alkalmaznak?
- aktív mozgásterápia
- Maitland koncepció szerinti manuálterápia
- McKenzie módszer
- Mulligan-féle manuálterápia
- fascia manipuláció, ill. egyéb lágyrész-technikák
- streching
Mennyi ideig tart egy kezelés? Mire számíthat?
Egy alkalom kb. egy órát vesz igénybe. Eleinte több idő megy el a panaszok okának tisztázására, vizsgálatra, és a fájdalom is több lehet. Idővel a fájdalom csökken / megszűnik, az intenzitás nő, és egyre inkább érezhető a mozgás öröme. Készüljön föl, hogy elfáradhat a torna végére!
Hogyan érkezzen gyógytornára?
Hozza magával korábbi, más intézetből származó leleteit! Laza, kényelmes, sportos öltözéket hozzon magával, mely a sérült testrészt lehetőleg szabadon hagyja. A nagyobb intenzitású boka-, térd- ill. csípőtornánál edzőcipőre is szükség lehet.