Egészséges embereknél a masszázs lehet frissítő, wellness célzatú, de szerepe lehet egészségünk megőrzésében is. Betegek gyógyulási folyamatában szakorvos utasítására és felügyelete mellett, a masszőr diagnózis alapján végzi a gyógymasszázst, rendszerint egyéb fizioterápiás ajánlások mellett.
Gyógymasszázs
A masszázs a legrégebbi gyógyeljárások egyike, hiszen az ember ösztönösen nyomással, dörzsöléssel próbálja fájó testrészeit gyógyítani. A masszázzsal kapcsolatos első feljegyzések ie. 2700-ból, Kínából származnak. Indiában és más keleti ősi kultúrákban, az asszírok, babilóniaiak, médek, és a perzsák a masszázst gyógykezelésként használták, a zsidók szent könyvei is utaltak a masszázs alkalmazására. Az ókori görög és római kultúrában, az orvosok a jó levegőt, helyes táplálkozást, testmozgást, gyógyfürdőt és a masszázst ajánlották gyógyterápiaként. A XIX. század végén kézikönyvbe foglalták azt az öt alapfogást, mely ma is meghatározó a gyógymasszázsok kivitelezésében: simítás, gyúrás, dörzsölés, ütögetés, rezegtetés.
Egészséges embereknél a masszázs lehet frissítő, wellness célzatú, de szerepe lehet egészségünk megőrzésében is.
Betegek gyógyulási folyamatában szakorvos utasítására és felügyelete mellett, a masszőr diagnózis alapján végzi a gyógymasszázst, rendszerint egyéb fizioterápiás ajánlások mellett.
Különböző gyógymasszázs típusokat különböztetünk meg
- reflexzóna masszázs (szegment, kötőszöveti és a perioszteális csonthártya masszázs) reflexpontokon át és az idegpályákon keresztül a távoli szervek is elérhetők.
- nyirokmasszázs - serkenti a kezelt területeken a vér- és nyirokkeringést.
- svéd masszázs - izmokat jól megmozgató, erőteljesebben végzett masszázs
A gyógymasszőrök a masszázs típusokat kombinálva, kúraszerűen alkalmazzák a gyors rehabilitáció érdekében.
A masszázs különböző élettani hatásai
- preventív hatás: frissítő, lazító, stressz oldó
- nyugtató masszázs hatására az izmok ellazulnak, csökken az izomfeszülés, merevség a fájdalom enyhül
- serkenti a vér- és nyirokkeringést
- fokozódik az endorfinhormonok, a dopamin és a szerotonin termelődése, nő az izmok teljesítőképessége
- gerincproblémák esetén az izomgörcsök és az izomfeszülés megszüntetésével csökken a csigolyákra és a porckorongokra ható nyomás, enyhül a hátfájdalom, javul a mozgástartomány
- javítja az anyagcserét
- regenerálja az izomzatot, oldja az izom merevségét, görcsös pontjait, csomóit
- növeli a sportteljesítményt
Mikor nem ajánlott a masszázs
- várandósság ideje alatt fokozott óvatossággal kell végezni minden masszázst.
- heveny ízületi vagy egyéb gyulladás, súlyos visszérbetegség, akut lázas betegségek, fertőző betegség, bizonyos bőrbetegségek fennállásakor ellenjavallt a masszázs igénybevétele.
- menstruáció ideje alatt.
- kerülendő a masszázs daganatos megbetegedések, erős csontritkulás esetén, epilepszia és bizonyos szívbetegségek, keringési betegségek esetén.
A gyógymasszőr munkája során együttműködik az orvossal, a gyógytornásszal, páciensek gyógyulása érdekében.