Cukorbetegség esetében a WHO ajánlása szerint megkülönböztetünk
- 1-es típusú diabéteszt
- 2-es típusú diabéteszt
- Terhességi diabéteszt
- Ritka diabetes formákat
Gyemek- és ifjúkorban jórészt 1-es típusú, felnőttkorban döntően 2-es típusú diabetes a jellemző. A cukorbetegséget megelőző állapotokat együttesen prediabétesznek nevezzük, melynek jelentősége a megelőzésben van, ugyanis ekkor a kórfolyamatok még nagyrészt megelőzhetők vagy visszafordíthatók. Becslések szerint Magyarországon jelenleg a felnőtt lakosság hozzávetőlegesen 15%-a szenved valamelyik - fent felsorolt – cukoranyagcsere zavar egyikében. Gyermek- és serdülőkorban mintegy 4000-4200 kezelt cukorbetegről tudunk, azonban nem ismert a még fel nem fedezett esetek száma és a megelőző állapot, az un. prediabetes gyakorisága sem hazánkban.
Mikor érdemes diabetológushoz fordulni?
- diabétesz gyanú esetén: kóros szomjúság, kimerültség, látászavarok, testsúlycsökkenés, gyakori nagymennyiségű vizeletürítés, visszatérő gombás fertőzések, zsibbadó végtagok, lassan gyógyuló sebek
- laboratóriumi vizsgálat alkalmával bármikor észlelt magas vércukor érték esetén
- terhesség során magas vércukor érték igazolódott
- szűrővizsgálat miatt, amely javasolt túlsúly, elhízás, magas vérzsír vagy magasvérnyomás esetében bármely életkorban
- családban előforduló cukorbetegség esetén
- már kialakult, ismert gyermek-, vagy felnőttkori 1-es, illetve 2-es típusú cukorbetegség esetén vércukorbeállítás és rendszeres kontroll céljából
- a legújabb, korszerű diagnosztikus és terápiás lehetőségek alkalmazása érdekében
- folyamatos glukózmonitorozás (CGMS) megvalósítása, eredmények kiértékelése céljából
- hordozható inzulinpumpa kezelés alkalmazása, terápiás hatásfokának javítása érdekében
- a cukorbetegség szüvődményeinek gyanúja, illetve kivizsgálása céljából
Mi történik a diabetológiai vizsgálat alatt?
Diabetológiai konzultáció során a diabetológus szakorvos alaposan kikérdezi a pácienst a meglévő panaszaival kapcsolatban: tájékozódik annak életmódjáról, táplálkozási szokásairól, és amennyiben szükséges a családban előforduló cukorbetegségről is. Áttekinti a kórelőzményeket és a friss leleteket, az esetleges kiegészítő szakvizsgálatok alapján felméri a páciens jelenlegi állapotát. Ezt követi egy alapos fizikális vizsgálat, valamint vérnyomás, pulzus mérés és vércukormérés ujjbegyből. A kapott eredmények alapján további szakorvosi vizsgálatokat rendel el esetleges szövődmények kizárása céljából. Inzulinnal kezelt betegek esetében a folyamatos glukóz monitorozás (CGMS) és az otthoni vércukoreredmények, valamint a laboratóriumi HbA1c eredmények alapján a terápiás beállítás és annak “finomhangolására” is lehetőség van. Inzulinpumpa kezelés esetén a megfelelő bázis és bólusadagolás meghatározása, a módosítás lehetőségeinek megválasztása fontos eleme a terápiának. Nagy hangsúlyt fektetünk a gyógyszeres kezelés mellett az életmód terápia alkalmazására, mely a fizikai aktivitás (testedzés, sport) és a korszerű táplálkozás (étrendi terápia) gyakorlatának kialakítását jelenti. A diabetológus specialista munkáját a Dr. Rose Magánkórházban dietetikus, szakápoló segíti és a szövődmények vonatkozásában a társszakmák képviselői (szemész, nefrológus, ideggyógyász, kardiológus) is folyamatosan rendelkezésre állnak.
Hogyan érkezzen a vizsgálatra?
A vizsgálathoz nem szükséges éhgyomorra érkeznie. Fontos, hogy az összes korábbi dokumentációját, és az aktuálisan szedett gyógyszereinek listáját, valamint otthoni vércukormérési eredményeit, illetve amennyiben rendelkezésre áll, a CGMS eredményeit hozza magával.