Pajzsmirigy műtétek

A pajzsmirigy műtét szükségessége több tényezőtől függ, és általában akkor merül fel, ha a konzervatív kezelések nem hoznak megfelelő eredményt, vagy ha a betegség jellege indokolja a sebészi beavatkozást. 

Milyen esetekben van szükség pajzsmirigy műtétre?

  • Rosszindulatú daganat vagy annak gyanúja – Ha a pajzsmirigyben lévő göb(ök)ből vett mintavétel rosszindulatú daganatot igazol (például papilláris, follikuláris, medulláris vagy anaplasztikus karcinómát), a műtét az elsődleges kezelési mód. A cél a daganatos szövet teljes eltávolítása, amely gyakran a pajzsmirigy teljes eltávolítását jelenti, esetenként a környező nyaki nyirokcsomók kivételével együtt.
  • Pajzsmirigy megnagyobbodás (strúma) – A pajzsmirigy megnagyobbodása, különösen ha göbös formában jelentkezik, gyakori oka a műtétnek. A megnagyobbodott mirigy nyelési nehézségeket, rekedt hangot, légzési nehézséget, nyaki szorító érzést okozhat, és bizonyos méret felett láthatóvá is válik. Műtéttel ezek a kellemetlen panaszok azonnal megszűnhetnek.
  • Pajzsmirigy túlműködés – Amennyiben a páciens nem reagál megfelelően a gyógyszeres vagy radiojód kezelésre, a műtét indokolt lehet a hormonszint csökkentése érdekében.      
  • Hormontermelő göbök – A műtétre szükség lehet, ha a pajzsmirigy túlműködést úgynevezett toxikus göb okozza. Ez egy olyan hormontermelő göb, amely túlzott mennyiségű pajzsmirigyhormont termel, akkor is, ha nem lenne rá szükség. 

Minden esetben fontos a részletes kivizsgálás, amely magában foglalja a sebészeti és szükség esetén endokrinológiai konzultációt, laboratóriumi vizsgálatokat, ultrahangot, izotópos vizsgálatot és szükség esetén citológiai mintavételt is. 

Hogyan történik a pajzsmirigy műtét?

A műtétet általános érzéstelenítésben történik. A nyakon ejtett kis ívelt metszésből történik a beavatkozás. A műtét során a pajzsmirigy egyik (lobectomia) vagy mindkét lebenye teljes vagy csaknem teljes eltávolításra kerül.  A pajzsmirigy kis részének meghagyása (near-totalis, subtotalis eltávolítás) azt eredményezheti, hogy a megmaradt pajzsmirigy szövet a szükséges hormon szintet továbbra is tudja termelni. Ritkán csupán a pajzsmirigy egy kicsiny területének eltávolítása is elegendő (enucleatio). Rosszindulatú elváltozás miatt végzett esetekben a nyaki nyirokcsomók eltávolítása is szükséges lehet. 

A műtét végén sebzárása előtt draincső kerül bevezetésre, amely másnap eltávolításra kerül. A seb zárása felszívódó varrattal történik.

Mi történik a pajzsmirigy műtét után?

A műtét után a nyelés lehetséges, de a műtét napján a páciens elsősorban csak folyadékot fogyaszthat. A sebet 3-5 napig víz nem érheti. A draincső általában a műtétet követő első vagy második napon, annak hozamától függően kerül eltávolításra. Kontrollvizsgálat a 7-10. napon javasolt, majd ezt követően endokrinológiai konzultáció lehet szükséges a hormonszintek ellenőrzése vagy pótlása céljából.

Pajzsmirigyműtét árak

Aktuális árainkat megtalálja az árak menüpont alatt. 

MIÉRT DÖNTSÖN A DR. ROSE MAGÁNKÓRHÁZ MELLETT? 

  • Felkészült szakorvosok, modern diagnosztikai és terápiás eszközök.  Sebészeti ellátásunk célja a betegek átfogó ellátása és a legmagasabb szintű kezelések biztosítása.
  • Személyre szabott ellátás. Szakrendeléseinken minden egyes páciensünknek egyedi kezelési tervet állítunk össze, figyelembe véve az egyéni igényeket és állapotot.
  • Empatikus, emberközpontú hozzáállás. Szakorvosaink mindvégig szem előtt tartják a páciensek komfortérzetét és biztonságát.
  • Prémium színvonalú fekvőbeteg részleg. 3 műtő és 24, minden igényt kielégítő betegszoba – 33 betegággyal – áll pácienseink rendelkezésére. A legmagasabb szakmai színvonal találkozik a gyógyulást segítő exkluzív környezettel, ahol biztonságban és nyugalomban gyógyulhat.
  • Gyors és tervezhető időpontok. Az első szakorvosi konzultációtól számított 1-2 héten belül biztosítunk időpontot a szükséges beavatkozásra.

Pajzsmirigy betegséggel kapcsolatos panaszok esetén forduljon bizalommal a Dr. Rose Magánkórház sebészeihez!