A fej és a nyak régióiban elhelyezkedő és ott szoros egységet alkotó szervek: a fül, az orr- és orrmelléküregek, a szájüreg, a garat, a gége, a légcső, a nyálmirigyek és bizonyos mértékig a nyelőcső valamint a nyaki régiók betegségeinek diagnosztizálásával és gyógyításával foglalkozó orvosi szakterület.
Fül-Orr-Gégészet
A fül-orr-gégészeti panaszok nagyon gyakoriak, szinte minden ember élete során többször találkozik valamilyen felső-légúti betegséggel. Gyermek és felnőttkorban egyaránt előfordulnak.
Ilyenek például:
- Külső hallójárat gyulladása, cerumen, középfülgyulladás, belső fül betegségei
- Allergia- légúti és ételallergia
- Torok – és garatmandula akut és krónikus gyulladása, góckeresés
- Orr-és melléküregek akut és krónikus gyulladása-, polypozitása
- Orrlégzési panasz, orrsövényferdülés, orrpolyp, krónikus rhinitis
- Nyálmirigyek elváltozása, nyálmirigykő, jó és rosszindulatú daganatok
- Gégepanaszok- hangszalagok akut, krónikus gyulladása, záródási elégtelenség
- Nyaki terimék- mediális, laterális cysták, pajzsmirigy betegedések
- GERD
Mikor érdemes fül-orr-gégészhez fordulni?
- Akut gyulladás esetén, -láz, fájdalom, nyelési, légzési panaszok
- Tartós rekedtség-, orrdugulás-, orr-váladékozás
- Nyelési és hangképzési zavarok
- Allergiás rhinitis- kétoldali vizes orrfolyás, orrdugulás, orr-, szem,-torokviszketés, könnyezés
- Fülfájdalom, füldugulás, halláspanasz, szédülés, fülzúgás
- Horkolás
- Gégepanaszok- rekedtség, idegentest érzés, köhögés
- A fej- és a nyaki régióiban észlelt duzzanatok, fájdalom
- Nyálmirigy duzzanat, fájdalom, szájszárazság
- Gombócérzés a torokban, harákolás, éjszakai köhögés
Mi történik a fül-orr-gégészeti vizsgálat alatt?
A szakvizsgálat a páciens részletes kórtörténetének felvételével kezdődik. Fontos a tünetek kialakulásának a sorrendje. A beteget kikérdezzük a korábi fül-orr-gégészeti betegségeiről, a gyógyszerszedési szokásairól. Ezt követően elvégezzük az általános fül-orr-gégészeti szakvizsgálatot. A fül vizsgálatánál megtekintjük a fülkagylót, a külső hallójáratot és a dobhártyát fültölcsérrel vizsgáljuk. Indokolt esetben fülmosásra vagy váladék leszívásra is sor kerülhet. Az orr és orr-melléküregek vizsgálatánál ellenőrizzük a külső orr vázát, a melléküregek feletti nyomás érzékenységet. Orrspekulumot és orr endoszkópot használhatunk az orr vizsgálatához. Amennyiben indokolt, orrváladékot is veszünk. A torok és a szájüreg áttintéséhez nyelvlapocot használunk. A gégét, a hangszalagokat a nyelv kiöltése után gégetükör segítségével ellenőrizzük, amelyhez a páciens együttműködésére is szükség van. A nyak, a nyaki nyirokcsomók és pajzsmirigy vizsgálata nyaki tapintással történik.
A kórelőzmény és a klinikai képtől függően kiegészítő vizsgálatokra szükség lehet, így pl. vérkép, hallásvizsgálat, melléküreg CT, de a társszakmák konziliumát is kérhetjük, pl. allergológia, neurológia, gastroenterológia.
Post-COVID-19 szaglászavar
A COVID-19 járvány második és harmadik hullámában kialakult szaglászavar- csökkent szaglás- hyposmia, szaglásképtelenség- anosmia, torz szaglás- parosmia- miatt szakorvosi kivizsgálást, állapotfelmérést és tanácsadást végzünk.
A COVID-19 járvány első tünetei közé tartozott a szagláscsökkenés a láz, izomfájdalom, köhögés, nehézlégzés, gyengeség mellett. Az esetek nagy számában a szagláscsökkenés enyhe tünetek mellett gyorsan kialakul és általában 2-3 hét után spontán visszatér.
Jelenleg a hónapok óta fennálló Post-COVID szagláscsökkenés és a torz szaglás miatt a szaglás ambulancián javasoljuk a megfelelő kivizsgálást és a terápiás protokoll megkezdését.
A 8-10 hónapja elhúzódó szagláscsökkenés - Long COVID - illetve torz szaglás az egészséges étrend felborulásával táplálkozási zavart és következményes életminőség romlást okoz. Gyakran szorongás és depresszió is kialakul, de rossz hatással van emlékezésre és az énképre is.
Napjainkban a szagláscsökkenés leggyakoribb oka a COVID-19 fertőzés, de ki kell zárni az egyéb kórképeket, mint pl. felső légúti infekció, fejtrauma, műtéti beavatkozás, hormonális, metabolikus zavarok, neurológiai kórképek, tumor, autoimmun betegségek, gyógyszer mellékhatásokat is.
Szagláscsökkenés miatt javasolt kivizsgálás tartalmazza
- részletes anamnézis felvétele
- kérdőív kitöltése
- fül-orr-gégészeti szakvizsgálat
- szűrő szaglásvizsgálat szagfelismerés alapján
- tünetek értékelése
Panasztól függően további kivizsgálás lehetséges
- képalkotó vizsgálatok: melléküreg CT, koponya MR
- allergológiai kivizsgálás
- konzultáció társszakmákkal (endokrinológia, pulmonológia, idegsebészet, neurológia, immunológia)
Terápiás javaslat
- rendszeres orrmosás
- szaglás tréning- négyféle illóolaj használatával: 12 héten keresztül
- regeneráló, gyulladáscsökkentő orrspray alkalmazása
- tünetek értékelése hetente / tüneti napló
- 12 hét után kontroll szaglásvizsgálat, állapot felmérés, értékelés
Szagláscsökkenés esetében javasolt a mielőbbi szaglás tréning alkalmazása, melyet hígítatlan, tiszta vegyszermentes növényi kivonatokkal, illóolajokkal végezzük. Ez oki terápiás lehetőség a szaglóhám, szaglópálya regenerációjának elősegítésére,12 héten át. A tréning célja az agy visszaprogramozása a szagok felismerésére. Egyszerű, de monoton rutinszerűsége miatt nagy kitartást igényel. Ez az eljárás hatékony posztvirális, traumás, idiopátiás szagláscsökkenés esetében is.
Hogyan érkezzen a vizsgálatra?
A fül-orr-gégészeti vizsgálatra különösebb előkészület nem szükséges, a páciens a korábbi orvosi dokumentációját és a rendszeresen szedett gyógyszereinek listáját kérjük hozza magával.
Fül-orr-gégészeti műtétek
Szakorvosaink a fül-orr-gégészeti járóbeteg-ellátás során elsősorban gyógyszeres és alternatív eljárásokat alkalmaznak, de nagy tapasztalattal rendelkeznek a műtéti beavatkozások terén is.
Prémium színvonalú fekvőbeteg részlegünkön 3 műtő és 19, minden igényt kielégítő betegszoba – 25 betegággyal – áll pácienseink rendelkezésére. A legmagasabb szakmai színvonal találkozik a gyógyulást segítő exkluzív környezettel, ahol biztonságban és nyugalomban gyógyulhat.
Kórházunkban az egynapos és a többnapos sebészeti ellátásra egyaránt lehetőség van.
A sebészeti műtéteket minden esetben részletes és gondos kivizsgálás előzi meg. A kivizsgálás célja, hogy a páciens a lehető legjobban előkészített állapotban kerüljön a műtőbe, így a gyógyulás gyorsabb, a szövődmények száma jelentősen csökken.
Kiemelt fül-orr-gégészeti műtéteink:
- FESS műtét (endoszkópos orrmelléküreg)
- Garatmandula műtét (tonsillectomia)
- Horkolás gátló műtét (rádiófrekvenciás)
- Lézeres horkolásgátló műtét-lágyszájpad plasztika
- Lézeres horkolásgátló műtét-orrkagyló kisebbítés/mucotomia
- Orr és garatmandula kivétele
- Orrmandula eltávolítás (adenotomia )
- Orrsövény ( septum) műtét altatásban