A vénás megbetegedések a magyar lakosság csaknem 30%-át érintik, korunk egyik népbetegsége. Kialakulásában alapvetően a vénákban található billentyűk működésének elégtelensége játszik szerepet, mert a vénákban a vér nem tud megfelelő módon a szív felé áramolni, ezért a vér pang, az erek pedig kitágulnak.
Az érrendszer problémái mindkét nemet érintik. A vénás megbetegedések gyakrabban fordulnak elő nőknél, míg a férfiaknál az érelmeszesedés a gyakoribb probléma.
A visszeresség kialakulásában szerepet játszó tényezők
- Nem: nőknél nagyobb arányban alakulnak ki visszerek, mint a férfiaknál, mert a női hormonok ellazítják az érfalakat és a kitágult erekben a változatlan méretű billentyűk már nem zárnak megfelelően.
- Túlsúly: a súlyfelesleg plusz terhet ró a vénákra, ami fokozott terhelést és többletmunkát okoz.
- Genetika: nagyobb a kialakulás veszélye, ha egy egyenes ági rokon ebben szenved.
- Foglalkozás: a hosszú ideig állást igénylő munkák növelik a visszér kialakulását.
- Életkor: az életkor előrehaladtával a vénák falai kezdenek veszíteni a rugallmasságukból és gyakoribbá válik a billentyűelégtelenség.
- Terhesség: a növekvő magzat súlya folyamatos nyomást gyakorol a kismedence vénáira, ill. a női hormonok lazító hatással vannak az érfalra.
Mikor forduljunk érsebészhez?
- Alsó végtagon jelentkező visszértágulat esetén
- Nap végére megduzzad a lábszár és a boka környéke, nehézláb érzést okozva
- Járás alkalmával a comb felső, vagy a lábszár hátsó részén jelentkező fájdalom, amely megállást követően csökken
- A lábakon nehezen gyógyuló sebek vagy fekélyek jelennek meg függetlenül attól, hogy történt-e sérülés
- Hajszálvékony visszerek jelennek meg a lábakon, első sorban esztétikai problémát okozva
- Nyugalmi állapotban jelentkező végtag fájdalom esetén
Mi történik az érsebészeti vizsgálat alatt?
A páciens kikérdezése és a teljes körű panaszfelderítés után a rendelkezésre álló orvosi dokumentáció átnézését követően fizikális vizsgálatot végez el a szakorvos, amely semmilyen kellemetlenséggel vagy fájdalommal nem jár. Ezt követően elrendelhet képalkotó diagnosztikai eljárást – ultrahang, angiographia – a pontos diagnózis felállításá érdekében. A kapott eredmények alapján, ha az érsebész szükségesnek tartja, műtéti megoldást javasol.
Hogyan érkezzen a vizsgálatra?
A páciens az első konzultációra hozza el az összes korábbi orvosi dokumentációját, különös tekintettel az érsebészeti vizsgálatok eredményeit.