Az allergia az immunrendszerünk túlzott reakciója a környezetünkben lévő, egyébként ártalmatlan anyagokkal szemben. Az immunrendszer túlzott és kóros működése allergiás megbetegedésekhez vezet. A reakció attól függően, hogy milyen szervrendszert érint, okozhat légúti (alsó-,felső-), bőrgyógyászati illetve gyomor- és bélrendszeri tüneteket.
Allergológia
A FELSŐ LÉGÚTI ALLERGIA, AZ ALLERGIÁS RHINITIS
Az allergiás rhinitis a gyermekek és fiatal felnőttek megbetegedése, de az utóbbi időben egyre gyakrabban találkozunk vele idősebb életkorban is. Az allergiás rhinitis az allergének típusa alapján lehet szezonális, ilyenkor a korán virágzó fák, füvek és gyomnövények váltják ki a tüneteket, az egész évben jelentkező panaszokat leggyakrabban a házipor, az állati szőrök, penészgombák okozhatják.
MIKOR AJÁNLOTT ALLERGIAVIZSGÁLATRA JELENTKEZNI?
Allergiás rhinitis jellegzetes tünetei a kétoldali vizes orrfolyás, tüsszögés, orrdugulás, orr, torok- és szemviszketés, valamint a könnyezés.
A tünetek súlyossága alapján – attól függően, hogy mennyire zavarják a napi aktivitást, a munkát, tanulást, alvást, sportolást – az allergiás rhinitis lehet enyhe, közepes és súlyos fokú.
Asztmára utaló tünetek – köhögés és nehézlégzés esetén – pulmonológiai vizsgálat feltétlenül javasolt. Az allergiás nátha, az esetek egyharmadában asztmával, míg az allergiás asztma kétharmadában allergiás rhinitissel kombinálódik.
Jellegzetes tünetek esetében gondoljunk allergiás rhinitisre, főként, ha a családban allergiás megbetegedés ismert. Fontos a megfelelő kivizsgálás és a korszerű kezelés. A kivizsgálás része a gondos anamnesis felvétel, a fül-orr-gégészeti szakvizsgálat és az allegológiai kivizsgálás.
Mi történik az allergiavizsgálat alatt?
- Az allergiavizsgálat prick bőrteszt és vagy szérum sepcifikus IgE meghatározásával történik.
- A prick-teszt az első vonalbeli diagnosztikus módszer. A bőrpróba a légúti allergiában szenvedő betegek bőrében lévő specifikus IgE ellenanyag kimutatására szolgál. A leggyakoribb allergének tisztított, hígított kivonatának 1-1 cseppjét az alkar hajlító oldalára csöpögtetjük a pozitív kontroll (hisztamin) és negatív kontroll (fiziológiás sóoldat) felhelyezése mellett. A bőrt a cseppeken keresztül lándzsával megkarcoljuk, majd 15-20 perc múlva értékeljük a reakciót. Pozitív esetben viszkető, piros udvarral körülvett ödémás duzzanat alakul ki. A bőrpróbát lehetőleg tünetmentes állapotban végezzük el. Nem végzünk prick tesztet: akut betegségben, lázas infekció esetén, súlyos asztmás állapotban, terhességben, szoptatás alatt, kiterjedt bőrgyógyászati elváltozások (ekcéma, psoriasis), bizonyos gyógyszerek (antihisztamin, szisztémás szteroid, antidepresszánsok, trankvillánsok) tartós szedése esetében.
- Szérum specifikus IgE meghatározása javasolt, ha a bőrpróba a fenti okok valamelyike miatt nem végezhető el, kisgyermek és idős korban, illetve, ha ellentmondás van a klinikai kép és a prick teszt eredménye között. Kötelező elvégezni a specifikus immunterápia bevezetése előtt. A specifikus IgE vizsgálat biztonságos, precíz, nem függ a bőr reakciójától illetve gyógyszerszedéstől.
- A két vizsgálati módszer azonos értékű.
HOGYAN ÉRKEZZEN A VIZSGÁLATRA?
Első konzultációra kérjük, hozza el a korábbi szakorvosi leleteit. A prick-tesztet tünetmentes időszakban, antihisztamin (AH) szedése nélkül végezzük. Amennyiben a beteg antihisztamint szed, azt a vizsgálat előtt 3 nappal korábban fejezze be. A szérum specifikus IgE vizsgálatra nem szükséges éhgyomorral érkezni és az eredményt az antihisztamin szedése nem befolyásolja.
Mi a teendő az egyéb allergiás megbetegedések esetén?
ÉTELALLERGIA ÉS ÉTELINTOLERANCIA
A valódi IgE medialt reakciók tünetei az ételek elfogyasztása után perceken és egy órán belül alakulnak ki a tünetek - urticaria, angioödéma, hányás, hasmenés, hasi fájdalom, rhinitis, bronchitis, bronchospasmus - lehetnek.
IgE mediált reakció az orális allergia szindróma (OAS) is. Ilyenkor egy előzetesen pollenérzékeny betegnél keresztreakció zajlik le, melyet bizonyos gyümölcs/zöldség/fűszer allergén vált ki a száj körüli régióban.
Nem IgE mediált étellel kapcsolatos reakciók többféle mechanizmussal jöhetnek létre. Felnőtt korban az ételintolerancia-reakciók (laktóz, hisztamin, egyéb biogén aminok, adalékanyagok) igen gyakoriak, ezeket nagyon sokféle pathomechanizmus (enzimműködési hibák, aciditáseltérések, gyomor-bél nyálkahártya gyulladásos folyamatai) alapozhatják meg, válthatják ki, vagy erősíthetik fel.
Ételallergia, ételintolerancia panaszok esetén forduljon bizalommal a Dr. Rose Magánkórház gasztroenterológus vagy belgyógyász szakorvosaihoz.
Bőrallergia
A bőrtünetek közül a gyorsan kialakuló urticaria, angioödéma, illetve atópiás dermatitis fellángolása, vagy az OAS jeleként fellépő-ajak, nyelv panaszok jöhetnek szóba. Bőrallergiás panaszok esetén forduljon bizalommal a Dr. Rose Magánkórház bőrgyógyászaihoz.
MIÉRT DÖNTSÖN A DR. ROSE MAGÁNKÓRHÁZ MELLETT?
● Felkészült szakorvosok, modern diagnosztikai eszközök. Allergológiai szakrendelésünkön célunk a betegek átfogó ellátása, a legmagasabb szintű kezelések biztosítása.
● Személyre szabott ellátás. Minden egyes páciensünkkel alaposan átbeszéljük a panaszait, figyelünk a kórtörténetükre és a szükségleteikre. Ezáltal átfogó képet kapunk az egészségi állapotukról és az esetleges kockázati tényezőkről, ami alapján az egyéni betegigényeknek megfelelő terápiás tervet alakítunk ki.
● Empatikus, emberközpontú hozzáállás. Allergológiai szakrendelésünkön mindvégig szem előtt tartjuk pácienseink kényelmét és bizalmát. Munkatársaink mindent megtesznek annak érdekében, hogy kellemes és biztonságos környezetet teremtsenek, ahol a betegek nyugodtan megoszthatják panaszaikat, és feltehetik kérdéseiket.
Allergiás panaszokkal kapcsolatban forduljon bizalommal a Dr. Rose Magánkórház orvosaihoz.