Mikor forduljunk ortopéd szakorvoshoz?
Minden olyan mozgásszervi panasz esetén érdemes szakorvoshoz fordulni, amelyek mozgásbeszűküléssel, ízületi folyadékgyülemmel és/vagy tartós fájdalommal járnak. Leggyakrabban:
- Akut és krónikus gerincfájdalom esetén
- Akut és krónikus ízületi fájdalmak, mozgásbeszűkülések esetén
- Ízületi instabilitások, sportsérülések észlelésekor
- Reumás megbetegedések következtében kialakult deformitások esetén
- Statikai vagy tartási rendellenességek okozta fájdalmak miatt
- Járászavarok észlelésekor
- Izomfájdalmak, íngyulladások és más lágyrészpanaszok esetében
Mi történik az ortopéd vizsgálat alatt?
A szakvizsgálat során a szakorvos először alaposan kikérdezi a pácienst a veleszületett vagy öröklött betegségeiről, esetleges műtéteiről és a családban előfordult betegségekről. Ezt követően a jelenlegi panaszokról kérdez: a fájdalom erősségéről, gyakoriságáról, pontos helyéről, fennállásának idejéről, és, hogy köthető-e bármilyen aktivitáshoz vagy időszakhoz. Ezután a panaszos testrész fizikai vizsgálata következik. A szakorvos először szabad szemmel megtekinti az adott testrészt, hogy látható-e bármilyen elváltozás, majd az érintett végtag működését, stabilitási és terhelési viszonyait ellenőrzi. Amennyiben a pontos diagnózis felállításához szükséges, a szakorvos további vizsgálatokat rendelhet el: MR, CT, röntgen, ultrahang, laborvizsgálatok.
Hogyan érkezzen a vizsgálatra?
Az ortopédiai szakvizsgálat fizikai részének elvégzéséhez a panaszos testrészt szabaddá kell tenni, így érdemes olyan ruházatban érkezni, mely könnyen le- és felvehető. A páciens az első konzultációra hozza el az összes korábbi orvosi dokumentációját, különös tekintettel az ortopédiai vizsgálatok eredményeit. Képalkotó vizsgálatok esetében mind a leletet, mind a képanyagot hozza magával.