Petefészek műtétek

A petefészek műtéti beavatkozásai két fő csoportba sorolhatók: a jóindulatú és a rosszindulatú elváltozások kezelésére irányuló operációkra. A rosszindulatú petefészek elváltozások kezelése Magyarországon centralizált rendszerben, specializált centrumokban történik. Minden olyan esetben, amikor felmerül a rosszindulatúság lehetősége, a beavatkozás kizárólag ezekben az intézményekben végezhető el.

Milyen kezelési lehetőségei léteznek a jóindulatú petefészek elváltozásoknak?

A Dr. Rose Magánkórházban elsősorban a jóindulatú petefészek elváltozások sebészeti kezelését végezzük. Ezeket döntő részben két csoportra oszthatjuk:

  • A petefészek ciszták, illetve a petefészek cisztás elváltozásai.
  • Az endometriózis, vagy dermoid ciszta típusú elváltozások.

A műtéti eljárások során alapvető célunk a maximális szervmegőrzés, azaz a lehető legkevesebb ép petefészek-állomány eltávolítása. Azonban egyes esetekben elkerülhetetlen a teljes petefészek eltávolítása, amennyiben az elváltozás a teljes szervet érinti. Ilyen esetben a másik, ép petefészek teljes mértékben képes átvenni a hormontermelést és a reprodukciós funkciókat.

Milyen kivizsgálás szükséges a petefészek műtétek előtt?

A petefészek elváltozások pontos diagnosztizálása elengedhetetlen a megfelelő kezelési terv kialakításához. A legfontosabb vizsgálatok közé tartoznak:

  • Tumormarker vizsgálatok
  • Color Doppler ultrahang
  • Kismedencei kontrasztanyagos MR

Ezek a vizsgálatok segítséget nyújtanak annak meghatározásában, hogy az elváltozás jóindulatú vagy rosszindulatú. Amennyiben kizárható a rosszindulatú elváltozás lehetősége és jóindulatú elváltozás operációjára kerül sor, akkor a műtét előtti általános kivizsgálás szükséges, ami laborvizsgálatokból, illetve 60 év felett és dohányzás esetén mellkasröntgenből és EKG vizsgálatból áll. Ezek a vizsgálatok az altatás szempontjából rendkívül fontosak.

Általában, ha a műtéti beavatkozás nem sürgős, azt nem végezzük menstruáció alatt, hanem inkább a két menstruációs ciklus közötti időszakra időzítjük. 

Hogyan zajlik a petefészek műtét?

A petefészek műtétek döntő többségében minimál invazív eljárásokkal, laparoszkópiával zajlanak. Ennek előnye, hogy gyorsabb a műtét utáni felépülés, kevesebb fájdalommal és rövidebb kórházi tartózkodással jár, így elsősorban erre a módszerre törekszünk. Amennyiben a ciszta nagy mérete vagy egyéb anatómiai kötöttségek nem teszik lehetővé a laparoszkópiát, akkor nyitott hasi műtétet alkalmazunk. Egyes esetekben a laparoszkópiát a műtét során nyitott beavatkozássá kell konvertálni, ha az elváltozás eltávolítása nem lehetséges minimál invazív módszerrel.

A petefészek műtét menetét alapvetően az határozza meg, hogy sikerül-e megtartani ép petefészekállományt, vagy szükségessé válik az egész petefészek, esetenként a petevezeték eltávolítása is. Ideális esetben az elváltozás eltávolítása a petefészek felszínéről, vagy annak környezetéből történik, ami meghatározza a műtét további menetét. Sok esetben a végleges műtéti tervet csak a beavatkozás során alakítjuk ki, amikor közvetlenül látjuk az elváltozás jellegét, és az adott viszonyokhoz igazítjuk a beavatkozást.

Mit tegyünk a petefészek műtét után?

A laparoszkópos beavatkozást követően pácienseink intézményünkben egy éjszakát töltenek megfigyelés alatt. A szövettani vizsgálat eredménye két héten belül várható, ennek eredményével kontroll vizsgálatra várjuk vissza a pácienst. A teljes gyógyulási idő laparoszkópia esetén körülbelül 3 hét. Ez idő alatt különösen fontos a fizikai kímélet, a szexuális élet kerülése és az ülőfürdő mellőzése. Amennyiben a kontrollvizsgálaton a szakorvos mindent rendben talál, vissza lehet térni a normál életvitelhez.

Nyitott hasi műtét esetén hosszabb felépülési idővel kell számolni. A teljes felépülés hossza 5-6 hét, amit pihenéssel kell tölteni, a kontrollvizsgálat pedig a hatodik héten esedékes. Ezt követően feloldásra kerülnek a korábban említett korlátozások, mint a fizikai kímélet, a szexuális élet kerülése és az ülőfürdő mellőzése.

Milyen szövődményei lehetnek a petefészek műtéteknek?

Mint minden sebészeti beavatkozásnál, a petefészek műtéteknél is fennáll bizonyos kockázat.

A rövid távú szövődmények között minden esetben számolni kell a vérzéses szövődményekkel, amelyek a seb vagy a műtéti terület utóvérzéséből adódhatnak, és kórházi ellátást igényelnek. Amennyiben a beavatkozás során bármilyen sérülés – legyen az hasfali vagy szervi – bekövetkezne, annak megoldása még a műtét alatt megtörténik.

A hosszú távú szövődmények közé tartozhat a sebterület gyulladása, amely tünetekkel jár, és jól észlelhető elváltozást okoz. Ilyen esetben a megfelelő kezelést a későbbiekben kell elvégezni.

A petefészek műtét ára

Aktuális árainkat megtalálja az árak menüpont alatt. 

MIÉRT DÖNTSÖN A DR. ROSE MAGÁNKÓRHÁZ MELLETT? 

  • Felkészült szakorvosok, modern diagnosztikai és terápiás eszközök.  
  • Empatikus, emberközpontú hozzáállás. Szakorvosaink mindvégig szem előtt tartják a páciensek komfortérzetét és biztonságát.
  • Prémium színvonalú fekvőbeteg részleg. 3 műtő és 24, minden igényt kielégítő betegszoba – 33 betegággyal – áll pácienseink rendelkezésére. A legmagasabb szakmai színvonal találkozik a gyógyulást segítő exkluzív környezettel, ahol biztonságban és nyugalomban gyógyulhat.
  • Gyors és tervezhető időpontok. Az első szakorvosi konzultációtól számított 1-2 héten belül biztosítunk időpontot a szükséges beavatkozásra.

Nőgyógyászati panaszaival forduljon bizalommal a Dr. Rose Magánkórház orvosaihoz.