A visszér a vénák kóros kitágulását jelenti, leggyakrabban a lábakon jelenik meg. A visszérbetegség lényege, hogy a vénás erekben (főként az alsó végtagokon) a vénabillentyűk nem működnek megfelelően, így a vér nem tud hatékonyan visszaáramlani a szív felé, hanem pangani kezd az erekben. Ez vezet az erek kitágulásához és a jellegzetes kanyargós visszerek kialakulásához.
Visszérműtétek
Mi a visszérbetegség és mi okozza?
A vénás rendszer betegségei leggyakrabban az alsó végtagokat érintik. A lábakban két fő vénás hálózat található: a felületes és a mélyvénás rendszer, melyeket az úgynevezett perforáns vénák kapcsolnak össze. A mélyvénák az izmok között helyezkednek el, míg a felületes vénák a bőr alatt futnak. Egészséges állapotban a vér a felületes vénákból a mélyvénák felé, majd onnan a szív irányába áramlik. Ezt az áramlást az izompumpa segíti, és a vénabillentyűk biztosítják, hogy a vér ne áramoljon vissza.
Ha ezek az egyirányú billentyűk nem zárnak megfelelően, a vér visszafelé kezd áramlani. Ennek következtében megnő a nyomás a felületes vénákban, ami az erek kitágulásához és kanyargóssá válásához vezet. A megnövekedett nyomás és a billentyűelégtelenség hatására a vénafalak károsodnak, a kis vénák és hajszálerek fala áteresztőbbé válik. Ez lehetővé teszi, hogy több folyadék és salakanyag jusson a környező szövetekbe, ami tovább súlyosbíthatja a panaszokat.
A visszérbetegség elsődleges formáját a billentyűk elégtelen működése okozza. Hátterében lehet öröklött hajlam, a kötőszövetek veleszületett gyengesége. Ebben az esetben a betegeknél észlelhetők a kötőszöveti gyengeség egyéb tünetei is, úgymint lúdtalpasság, aranyeres csomók megléte, sérvek, továbbá megfigyelhető ezen kórképek halmozódása, gyakoribb előfordulása az adott családokban. A visszérbetegség másodlagos formájáról akkor beszélünk, amikor a billentyűk nem megfelelő záródása a mélyvénás rendszer elzáródása miatt alakul ki. Mindkét esetben azonos tünetek alakulnak ki.
A visszérbetegség tünetei
A visszérbetegség elsődleges formáját a vénabillentyűk működési zavara okozza. Ennek hátterében gyakran öröklött hajlam vagy a kötőszövetek veleszületett gyengesége áll. Ilyenkor a betegeknél gyakran megfigyelhetők más kötőszöveti problémák is, például lúdtalp, aranyér, sérv, és ezek a betegségek gyakran halmozottan fordulnak elő egy családon belül. A másodlagos visszérbetegség akkor alakul ki, amikor a vénabillentyűk elégtelensége nem önállóan, hanem egy mélyvénás elzáródás következményeként jelentkezik.
Kezdeti tünetek:
- Nehézláb-érzés – főleg estére, hosszabb állás vagy ülés után
- Fáradékonyság, duzzadtság érzés a lábakban
- Lábszárfeszülés, enyhe izomgörcsök, főként éjszaka
- Viszketés a visszeres területeken
- Apró seprűvénák vagy pókhálószerű értágulatok megjelenése a bőr felszínén
Előrehaladottabb stádiumban:
- Kidudorodó, kékes-lilás, kanyargós vénák
- Lábdagadás (bokák, lábszár), különösen estére
- Bőrelszíneződés, sötétbarnás vagy lilás foltok a boka körül
- Bőrkeményedés, elvékonyodás a visszér mentén
- Bőrgyulladás, ekcéma-szerű tünetek
Súlyosabb esetekben:
- Lábszárfekély – nehezen gyógyuló, nyílt seb
- Felületes visszérgyulladás – fájdalmas, vörös csomók a vénák mentén
- Vérrögképződés (trombózis veszélye)
A visszérbetegség kezelése
Mérsékelt fokú visszeresség, seprűszerű, hálózatos vagy mellékági visszerek gyógyítása szklerotizációval történhet, mely az erekbe közvetlenül beadott véralvadást, a tágult ér elzáródását okozó gyógyszeres kezelést jelent. Kiterjedtebb, előrehaladottabb visszértágulatok gyógyítására napjainkban korszerű műtéti megoldás a felszínes fő véna és oldalágainak teljes eltávolítása, a tágult visszerek eltávolítása, valamint a mély és felszínes vénákat összekötő vénák lekötése (crossectomia, stripping, localis varicectomia, insufficiens perforans ligatura). Műtét után a kezelés kiegészíthető szkleroterápiával.
Hogyan történik a visszérműtét?
A lágyékszalag alatt kis metszésből feltárjuk a felületes és mélyvénás rendszer összefolyási pontját. A felületes vénákat lekötjük, átvágjuk. A belboka felett felkeressük a felületes fő vénát, majd abba úgynevezett strippert bevezetünk, melynek segítségével ezt az eret eltávolítjuk. Az előzetesen bejelölt oldalágakat egy horgolótűhöz hasonló eszközzel távolítjuk el. A két sebet felszívódó varrattal zárjuk, majd rugalmas pólyát helyezünk fel.
Mi történik a visszérműtét után?
A műtét másnapján a kötéseket eltávolítjuk és a páciens kompressziós harisnya felhelyezése után távozhat. A trombózist gátló injekciók adása rutinszerű. A műtét után a sebeket 5 napig nem érheti víz, ezt követően kötés nélkül lehet zuhanyozni. Kompressziós harisnya viselése 4-6 hétig javasolt. Kontrollvizsgálat a műtét után 7 nappal esedékes.
Visszérműtét árak
Aktuális árainkat megtalálja az árak menüpont alatt.
MIÉRT DÖNTSÖN A DR. ROSE MAGÁNKÓRHÁZ MELLETT?
- Felkészült szakorvosok, modern diagnosztikai és terápiás eszközök. Sebészeti ellátásunk célja a betegek átfogó ellátása és a legmagasabb szintű kezelések biztosítása.
- Személyre szabott ellátás. Szakrendeléseinken minden egyes páciensünknek egyedi kezelési tervet állítunk össze, figyelembe véve az egyéni igényeket és állapotot.
- Empatikus, emberközpontú hozzáállás. Szakorvosaink mindvégig szem előtt tartják a páciensek komfortérzetét és biztonságát.
- Prémium színvonalú fekvőbeteg részleg. 3 műtő és 24, minden igényt kielégítő betegszoba – 33 betegággyal – áll pácienseink rendelkezésére. A legmagasabb szakmai színvonal találkozik a gyógyulást segítő exkluzív környezettel, ahol biztonságban és nyugalomban gyógyulhat.
- Gyors és tervezhető időpontok. Az első szakorvosi konzultációtól számított 1-2 héten belül biztosítunk időpontot a szükséges beavatkozásra.
Visszér betegséggel kapcsolatos panaszok esetén forduljon bizalommal a Dr. Rose Magánkórház sebészeihez!