Tomoszintézis

A tomoszintézis a mammográfia során szükség esetén elvégzett, korszerű emlődiagnosztikai vizsgálat, amely segíti a daganatok korai és pontosabb kimutatását.

A mammográfia során a radiológus szakorvos javaslata alapján végezhető tomoszintézis. Ez egy modern képalkotó eljárás, amely háromdimenziós képet ad az emlőszövetről, így pontosabb diagnózist tesz lehetővé, különösen sűrű emlőállomány esetén. 

A páciens szempontjából a vizsgálat menete nem különbözik a hagyományos mammográfiától. Ami megkülönbözteti, az a felvételkészítés módja: a röntgencső egy ívet ír le az emlő felett, sorozatos képeket készít 50 fokos szögben, melyeket a rendszer utólag 1 milliméteres metszetekre bont. Ez a modern technológia könnyebben azonosíthatóvá teszi a szűrővizsgálat során talált árnyékokat, képleteket. A rétegfelvételek révén csökken az átfedésből adódó torzítás lehetősége, így a tomoszintézis segíthet elkülöníteni a valóban kóros elváltozásokat.

Fontos tudni, hogy a tomoszintézis a hagyományos mammográfiánál nagyobb sugárterheléssel jár, ezért alkalmazása kizárólag indokolt esetben történik. Minden esetben a hagyományos mammográfiás felvételek készülnek el először, amelyeket tapasztalt radiológus szakorvosunk értékel. Amennyiben a felvételeken olyan eltérés látható, amely pontosabb tisztázást igényel, a szakorvos dönt a tomoszintézis szükségességéről. A tomoszintézist indokolhatja továbbá a sűrű emlőszövet, illetve fokozott kockázati tényezők, pl. genetikai hajlam vagy családi előzmények. Ez a körültekintő eljárás biztosítja, hogy a vizsgálat a lehető legnagyobb diagnosztikai értékkel és a lehető legkisebb kockázattal járjon a páciensek számára.

A Dr. Rose Magánkórházban az emlőrák szűrését komplex emlődiagnosztikai vizsgálattal végezzük. A vizsgálat során mindkét emlőről kétirányú mammográfiás röntgenfelvétel készül, majd a pácienst az emlődiagnosztikában jártas radiológus szakorvos azonnal megvizsgálja. Az eljárás része a részletes családi és egyéni kórelőzmény felvétele, fizikális emlővizsgálat, valamint emlőultrahang. Az eredmények összevetése után – a páciens egyéni állapotától és kockázati tényezőitől függően – szükség esetén javasolható a tomoszintézis, illetve szükség esetén egyéb vizsgálatok is (pl. biopszia).

Összehasonlító táblázatunk a mammográfia, tomoszintézis és a komplex emlőszűrés részleteiről ITT elérhető.