Nem csak a mellplasztikai beavatkozásra szükséges felkészülni
A beavatkozás utáni időszak megterhelő lehet, ezért fontos, hogy tisztában legyünk a műtét következményeivel. Az alapos felkészülés segíthet az operáció utáni regenerációban.
Mint minden műtéti beavatkozás, a mellplasztika is kockázatokkal járhat. Nézzük meg, mik lehetnek ezek.
- A sebfertőzés kockázata nagyon kicsi, de előfordulhat - ilyen esetekben akár az implantátum átmeneti eltávolítása is szükségessé válhat.
- Az utóvérzés kockázata nagyobb a menstruációs ciklus első napjaiban, egyes gyógyszerek szedése után, és a vérzékenységgel járó betegségekben.
- Implantátum beültetése esetén a szervezetünk ún. idegentest burokkal veszi körül a szilikont, ami egy normális reakció. Ritka esetekben azonban ez a burok megvastagodhat és zsugorodhat - ennek mértékétől függően ismételt műtétre lehet szükség.
- A műtétek során különböző gyógyszereket kapunk. Előfordulhat, hogy korábban nem tapasztalt gyógyszerérzékenységre derül fény a kezelés során.
A mellplasztikai beavatkozás utáni időszak lelkileg is kihívást jelenthet számunkra, hiszen a testünkkel kapcsolatos változásokkal is meg kell birkóznunk. Érdemes felvérteznünk magunkat az ismerősök megjegyzéseire. Fontos, hogy támogató környezetet teremtsünk magunknak a regeneráció időszakára, jó, ha van otthon segítségünk, aki a gyógyulási időszakban mellettünk áll. Emellett saját magunkkal szemben is türelmesnek kell lennünk; a test gyógyulása ugyanis időbe telik.
Mellplasztika után - a gyógyulás lépései
A beavatkozás után 1 éjszakát kell a kórházban töltenünk, hogy kényelmes és kellemes környezetben pihenjünk a műtét utáni első éjszakákon, illetve biztonságos körülmények között kezdjük meg a lábadozást. A műtétet követő pár napban előfordulhat, hogy fájdalomcsillapító tablettát szükséges bevennünk, de ez egyénenként változhat. Más gyógyszerek szedésére nincs szükség. A varratszedés a beavatkozás után általában két héttel történik.
Kontrollvizsgálatok
Az orvos által előírt kontrollvizsgálatokról nem ajánlott távol maradni, hiszen ezzel kockáztatjuk a megfelelő gyógyulás folyamatát, illetve a szövődmények kialakulását. A javasolt vizsgálatokra jellemzően a műtétet követő 2-3 hétben hetente, majd ezt követően a 6., a 12. héten, a 6., illetve 12. hónapban kerül sor, de ez orvosonként változhat.
A kritikus kéthetes időszak
A komplikációk nagy része a műtétet követő első két hétben léphet fel, leginkább figyelmetlenség miatt. Nagyon fontos, hogy ebben az időszakban minél kevesebb tevékenységet végezzünk el, és biztosítsuk a megfelelő körülményeket. Sokat segíthet, ha van otthon segítségünk, aki támogatni tud ebben az időszakban a mindennapi teendőink elvégzésében.
Ezeket a szabályokat mindenképpen be kell tartani!
- A műtét utáni 4 héten át kompressziós melltartót kell viselnünk.
- A műtéti területet egy héten át nem érheti víz. A mellek áztatása, 5 percnél tovább vízben tartása ugyanakkor legalább még egy hónapig tilos.
- A beavatkozást követő 2 hétben kerülni kell minden fizikailag megterhelő tevékenységet, még a bevásárlókosár cipelését, emelését is. Ennek letelte után is csak fokozatosan térhetünk vissza a mindennapos teendőinkhez.
- A műtét után egy hétig nem szabad autót vezetni.
- A megfelelő heggyógyulás érdekében a műtét után 6 hónapig kerülnünk kell a közvetlen napfényt, így sem a napozás, sem a szolárium nem jöhet szóba.
Életmód a mellplasztika után
Sportolás
A beavatkozást követő 4 hétben óvnunk kell a szervezetet a nagyobb fizikai munkától - így ezen idő alatt tilos a sport is. Az ezt követő pár hónapban sem javasolt olyan sporttevékenység, amely széles karmozdulatokkal jár, mint például az úszás, tenisz, illetve nagyobb rázkódást eredményez, mint például az aerobik, futás, biciklizés.
Öltözet
A műtét utáni első hetekben fontos, hogy olyan öltözetet válasszunk, amely laza, kényelmes, illetve könnyen fel- és levehető, így segíti a gyógyulási folyamatot. Lényeges a megfelelő melltartó kiválasztása is.
Alvás
A regeneráció első pár hetében nem szabad hason és oldalt fekve sem aludni, kizárólag háton. Erre a legjobb módszer, ha kitámasztjuk a fejünket, vagy akár a törzsünket is több párnával mindkét oldalról, így elkerülhetjük, hogy álmunkban elmozduljunk.
Hegkezelés
A körülbelül egy évig tartó teljes felépülés időszaka során fontos a hegkezelő krémek használata, ezek ugyanis jelentősen elősegítik a műtéti bemetszések gyógyulását.
Várható fájdalom
A mellplasztikai beavatkozást követően néhány hónapig időnként tapasztalhatunk kisebb mértékű fájdalmat. Az érzékenység általában fél évvel az operációt követően önmagától is elmúlik, az enyhe fájdalom pedig nem okoz gondot a mindennapi teendők elvégzésében. Közvetlenül a műtét után természetes a feszítő jellegű, tompa fájdalom, ám ez néhány napon belül megszűnik.
Mellplasztika után repülés?
A beavatkozás után pár nappal már utazhatunk is repülővel, de fontos, hogy a repülőút ideje alatt a műtéthez kapott kompressziós melltartót viseljük, illetve beadjuk magunknak a véralvadásgátló injekciót.
Gyógyulási idő
A mellplasztikai műtét után 2 héttel már visszatérhetünk a megszokott életvitelünkhöz. A külső hegek teljes gyógyulásához mintegy fél év, míg a belső hegekéhez 2 év szükséges. A mell végleges formáját fél-egy év után nyeri el.
Terhesség, szoptatás mellplasztika után
A mellimplantátum alapvetően nem akadálya a szoptatásnak, azonban ritkán a helye vagy a mell alakja befolyásolhatja a szoptatást. A terhesség és szoptatás ugyanis természetes módon változtathatja a mellek méretét és formáját. Minden eset egyedi, ezért terhesség tervezése esetén érdemes erről az orvosunkkal konzultálni a beavatkozás előtt.
4 teendő a gyorsabb regenerálódás érdekében
Van néhány dolog, amit megtehetünk a gyorsabb regenerálódás érdekében.
Rendszeres kontroll vizsgálat
Fontos, hogy betartsuk az orvos utasításait a soron következő kontrollvizsgálatok időpontjával kapcsolatban. Így könnyen nyomon követheti a gyógyulási folyamatot, és időben észlelheti, ha bármilyen komplikáció merülne fel.
Táplálkozás
Az étkezés és a megfelelő táplálkozás fontos szerepet játszik a mellplasztika utáni regenerációs folyamatban. Íme pár tanács a gyorsabb gyógyulás érdekében:
- Fontos a változatos étrend, amely magában foglalja a friss zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonákat és egészséges zsírokat. A napi többszöri, kis adagokban való étkezés és a könnyen emészthető táplálékok választása javasolt.
- A C-vitamin és az antioxidánsok fontosak az immunrendszer erősítésében és a sebgyógyulás támogatásában. A citrusfélék, bogyós gyümölcsök, zöld leveles zöldségek fogyasztásával segíthető a regenerálódási folyamat.
- Az omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő hatásúak, és segíthetnek a sebek gyógyulásában. Jó választást jelenthetnek a tengeri halak (pl. lazac), a lenmag, chia mag, diófélék.
Vízfogyasztás
A megfelelő hidratáltság nélkülözhetetlen a sebgyógyuláshoz és a szövet regenerációhoz. Fontos, hogy a műtét utáni hónapokban naponta minimum 3 liter vizet fogyasszunk, és kerüljük a túlzott koffein és alkoholfogyasztást, amelyek kiszáríthatják a szervezetünket.
Megfelelő mozgásformák
A mellplasztika utáni regenerációhoz elengedhetetlen a megfelelő mozgásforma kiválasztása, ahogy az orvos vagy sebész által adott utasítások betartása is. A séta, a kevésbé intenzív kardio edzés, az óvatos lépcsőzés, pilates vagy jóga jó választás lehet. Mielőtt bármilyen mozgásformába kezdünk, fontos, hogy konzultáljunk az orvossal.
A mellplasztikai beavatkozás utáni időszakra legalább olyan körültekintően fontos felkészülnünk, mint magára a műtétre. A plasztikai műtét ugyanúgy sebészeti eljárás, mint bármelyik másik beavatkozás, és megvannak a maga kockázatai, amelyek csökkenthetők, ha odafigyelünk, és betartjuk a korlátozásokat, szabályokat.
A sebgyógyulás nagyban függ az egyéni adottságoktól, körülményektől, ezért elengedhetetlen, hogy a beavatkozást olyan sebész végezze, aki teljesen az egyéni igényekre fókuszál. A Dr. Rose Magánkórház professzionális plasztikai sebészei és a legkorszerűbb technológia biztosítják, hogy pontosan olyan eredményt érjünk el, amilyenre vágyunk.