Kompressziós melltartó mellműtét után: erre érdemes figyelni

2023. szeptember 28.

A mellplasztika műtét ma már rutinműtétnek számít, sok esetben nem csak esztétikai,  hanem egészségügyi okokból is célszerű alávetni magunkat az eljárásnak. A melltartók szerepe ebben a folyamatban rendkívül meghatározó: a gyógyulás és a komfort tekintetében is elengedhetetlen a megfelelő darab kiválasztása és viselése. Az alábbiakban arra adunk választ, hogy a mellplasztika után hogyan választhatjuk ki a megfelelő melltartót a lehető legjobb eredmény elérése érdekében. Körbejárjuk a kompressziós melltartók viselésének előnyeit, illetve, hogy mikor érdemes váltani a hagyományos melltartóra a műtét után.

kompressziós melltartó mellműtét után

Mellműtét után melltartó? 

A műtét utáni gyógyulás szempontjából a megfelelő melltartó kiválasztása és viselése kiemelt jelentőséggel bír. A műtét utáni időszakban a keblek különösen érzékenyek és hajlamosak a duzzanatra, fájdalomra, de ezek mellett még egyéb problémák is megjelenhetnek. Így kiemelkedő jelentőséggel bír, hogy a mellműtét utáni melltartó viselését komolyan vegyük.

Mik a leggyakoribb kockázatok mellplasztika után? 

A legjobb, ha a műtétet végző plasztikai sebész tanácsai szerint járunk el minden szempontból. Ez érvényes a mellnagyobbítás után, a mellfelvarrás és a korrekciós műtétek, illetve egyéb, melleket érintő beavatkozások után is.
A nem megfelelő támogatás miatt növekedhet a duzzanatok és a véraláfutások kialakulásának esélye, ami a gyógyulást lassíthatja. A mellek sérülékenyek a műtét után, így a megfelelő melltartó viselésének elmulasztása könnyen vezethet különböző problémákhoz is. Az, ha nem vesszük kellően komolyan az orvos tanácsait, befolyásolhatja a műtéti eredményt, például a mellimplantátumok helyzetét, vagy a mellek végleges alakját. A rossz melltartó okozta súrlódás és nyomás fokozhatja továbbá a posztoperatív fájdalmat, ráadásul a műtét utáni folyadék- vagy vérömlenyek képződésének esélye jelentősen megnőhet, csakúgy, mint a túlzott hegképződésé.

Miért fontos a kompressziós melltartók viselése a mellplasztika után? 

A kompressziós melltartók különleges kialakításuknak köszönhetően biztosítják a mellek számára a szükséges stabilitást és támogatást a gyógyulási folyamatban. 
Az előnyei közé tartozik, hogy a viselése csökkenti a duzzanatok és véraláfutások kialakításának esélyét. Egy megfelelő melltartó jól tart, miközben nem akadályozza a vérkeringést – ezzel is elősegítve a gyógyulási folyamatot. Mivel a megfelelő melltartó hordása korlátozza a műtött terület helytelen mozgását, így csökkenti a fájdalmat is, valamint a folyadék és vérömlenyek kialakulásának esélyét is. 

A kompressziós melltartó nem helyettesíthető 

A kompressziós melltartónak nincs alternatívája, nem helyettesíthető merevítős melltartóval. Ennek az az oka, hogy a merevítő a gyógyuló heget irritálhatja, és akár hosszú távon deformálhatja a mellimplantátumot. A nyomás növelheti a duzzanat és véraláfutások esélyét, a dörzsölődés túlzott hegesedést okozhat, ráadásul, ha implantátum is beültetésre került, azok elhelyezkedését is befolyásolhatja. 
Bár ránézésre hasonlíthatnak, fontos tisztában lennünk azzal, hogy a kompressziós melltartó nem egyenlő a sportmelltartóval. A két melltartótípus két különböző célt szolgál. Míg a sportmelltartók az aktív tevékenységekhez nyújtanak támogatást, a speciálisan tervezett kompressziós melltartók a gyógyulást segítik elő a mellműtét után.

Mennyi ideig kell viselni a kompressziós melltartót?

A kompressziós melltartó viselési ideje függ a műtét típusától, a beavatkozás mértékétől és az egyedi gyógyulási folyamatoktól.

  • Mellimplantátum esetén: kb. 4-6 hétig folyamatosan ajánlott a kompressziós melltartó viselése.
  • Mellkisebbítés esetén: 4-6 hétig történő folyamatos viselés ajánlott.
  • Mellfelvarrás esetén: 6-8 hétig történő folyamatos viselés ajánlott.
  • Mellrekonstrukció esetén: a viselési idő hosszabb lehet, akár 6-8 hét, vagy több.

Kompressziós melltartó mellműtét után: szempontok a választáshoz 

A megfelelő kompressziós melltartó kiválasztása a mellműtét után kulcsfontosságú a gyógyulás ideje alatt a pozitív eredmények eléréséhez. A jó melltartó kiválasztása így kiemelt figyelmet érdemel.

A kompressziós melltartó jellemzői 

A kompressziós melltartók olyan erős anyagokból készülnek, melyek hatékonyan stabilizálják a műtött mell területét. Biztosítják az egyenletes nyomást a melleken, ami csökkenti a duzzanat és a véraláfutások megjelenésének esélyét, rugalmasak, de mégis maximálisan illeszkednek a testre. A merevítő nélküli kialakítás hozzájárul a kényelemhez.
A kompressziós melltartók elöl nyíló és állítható kialakítása számos előnnyel jár a mellműtét utáni időszakban. A műtét után a mellek meglehetősen érzékenyek, így a mozgás korlátozottá válhat néhány hétre. Ebben az időszakban az elöl nyíló melltartók könnyű felvételt és levételt biztosítanak, az állítható pántok lehetővé teszik a melltartó szorosságának beállítását. Mivel az elöl záródó melltartók nem rendelkeznek hátsó pántokkal vagy csatokkal, minimalizálják az irritációt és a dörzsölést a műtéti területen, és fekvő helyzetben is kényelmesek és biztonságosak maradnak.
A légáteresztő anyagból készült kompressziós melltartó segíti a bőr szellőzését, valamint csökkenti az irritáció és a sérülések kockázatát. Az optimális kialakítás segíthet továbbá a műtéti eredmények megőrzésében, különösen mellimplantátum beültetése vagy felvarrás után.

Szempontok a vásárláshoz 

A kompressziós melltartó vásárlásakor számos szempontot kell figyelembe venni, hogy a legjobb eredményt érjük el a gyógyulás során, de mégse kelljen lemondanunk a kényelemről. A mellműtét utáni melltartó típusát és viselési idejét a kezelőorvosnak kell meghatároznia, figyelembe véve a páciens állapotát, a mellműtét fajtáját és a szakmai ajánlásokat,. Más melltartót kell vásárolni mellnagyobbító műtéthez, mellfelvarrás műtéthez vagy mellrekonstrukciós műtéthez, hiszen a beavatkozások típusától függ a gyógyulás folyamata is.
●    A melltartónak légáteresztő, kényelmes anyagból kell készülnie, ami nem irritálja a bőrt.
●    Fontos, hogy a melltartó jól illeszkedjen a testhez, biztosítva a megfelelő támogatást és kényelmet.
●    A melltartónak állítható pántokkal kell rendelkeznie, hogy személyre szabhassuk annak méretét.
●    A könnyű tisztíthatóság szintén fontos szempont lehet a mindennapi használat során.

Sportolás mellműtét után 

A mellműtét utáni sportolás fontos szerepet játszhat a rehabilitáció során, ehhez pedig szükség van egy erre a célra kialakított melltartóra. Azt, hogy mikortól kezdhetjük meg a rendszeres testmozgást, és hogy ehhez milyen típusú melltartót használjunk, a legkézenfekvőbb az orvosunktól megkérdezni, hiszen ő ismeri a legjobban testünk aktuális állapotát. Érdemes szem előtt tartanunk, hogy ha a különböző gyakorlatokkal elősegítjük a vérkeringés megindulását, a gyógyulás folyamata is gyorsabb lehet. 

Ezért fontos a megfelelő melltartó mellműtét után 

A mellplasztika után örök kérdés, hogy a kompressziós melltartó viselését követően kell-e hordani melltartót. Azok a páciensek, akiknek a bőre feszes a mellnagyobbító műtét után, gyakran elhagyják a melltartó használatát, hiszen az elveszti számukra a korábbi funkcióját. Viszont fontos észben tartani, hogy a mell kötőszövet, és nem izom, így, mint minden kötőszövet, mellünk is idővel veszít rugalmasságából, megereszkedik, ezt a tényt pedig nem védi ki az sem, ha implantátummal rendelkezünk. 
A megfelelő melltartó kiválasztása a mellműtét után nem csak a gyógyulást segíti elő, hanem hozzájárul a hosszú távú eredmények eléréséhez is. Amint letelik a 4-8 hét, vissza kell tértünk a hagyományos melltartók viseléséhez, és a legjobb, ha ezt is körültekintően vezetjük vissza a hétköznapokba.

Mikortól lehet újra hagyományos melltartót hordani a műtétet követően? 

Az, hogy mikortól vehetünk fel ismét hétköznapi melltartókat, attól függ, hogy a gyógyulás milyen tempóban történik. Mivel mindenki más és más testi adottságokkal rendelkezik, ezeket figyelembe véve tesz javaslatot az orvos is a hagyományos melltartó viselését illetően.
●    Mellnagyobbítás és kombinált mellplasztika után: általában 4-6 hét után kezdhető meg a hagyományos melltartók viselése. A merevítős melltartókat érdemes azután is elkerülni.
●    Mellkisebbítés vagy felvarrás: 4-6 hét után lehet elkezdeni a hagyományos melltartók viselését, de javasolt továbbra is kerülni a merevítőt.
●    Mellrekonstrukció: 6-8 hét után kezdhetjük meg a hagyományos melltartók használatát, mivel a teljes gyógyulási folyamat hosszabb időt vehet igénybe.

Milyen a jó melltartó?

A mellműtét után a jó melltartó kiválasztása kiemelten fontos, hiszen a műtött terület érzékeny. Az új méret meghatározása a gyógyulási folyamat során változhat, ezért lényeges, hogy kivárjunk a választással.
A melltartó anyagának és kialakításának kényelmesnek kell lennie: válasszunk merevítő nélküli darabot, így minimalizálható az irritáció. Ha mindenképp ragaszkodunk a merevítős melltartó használatához, akkor a mellplasztika után várjunk vele legalább 3-4 hónapot és azután is csak olyat válasszunk, ami nem nyomja a mellet, hanem csak lágyan körülveszi, nem vág be.
A széles vállpántok egyenletesebben osztják el a súlyt, csökkentik a vállra gyakorolt nyomást. A melltartó alsó részének testhez illeszkedése segíti a stabilitást és a kényelmet, a légáteresztő anyag pedig hagyja szellőzni a bőrt. Mellőzzük a díszes darabokat, törekedjünk az egyszerű szabásra! Fontos, hogy az új melltartót eleinte rövid ideig viseljük, majd fokozatosan növeljük az időt, hogy a test hozzászokjon az új helyzethez.
A megfelelő melltartó kiválasztása mellplasztikától függetlenül fontos, hiszen ha nem a legideálisabbat használjuk, akkor a melleink idő előtt megereszkedhetnek. A jó melltartó jól tart, kosarából még akkor sem csúsznak ki a kebleink, ha aktív mozgást végzünk. Sportolás közben egyébként elhagyhatatlanul szükséges a speciálisan kialakított sportmelltartó használata. 
A megfelelő melltartó kényelmes, nem szoros, és lehetőleg fémmerevítő nélküli. Középső pántja egyenesen áll a háton, valamint sehol sem vág be, de nem is túl bő. Érdemes a márkaboltokban szakértői segítséget kérni, akik tapasztalatukkal segítenek, hogy adottságainknak és ízlésünknek legmegfelelőbb darabot válasszuk. Legkönnyebben egyébként onnan „ismerjük fel” a megfelelő melltartót, hogy hordása nem jelent számunkra semmilyen problémát, nem kell húzkodni, igazgatni, viselése olyan, mint egy kényelmes ruha, felvétele után megfeledkezünk arról, hogy foglalkozzunk vele.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a megfelelő melltartó kiválasztása hosszú távon hozzájárulhat a mellműtét eredményeinek megőrzéséhez és a pozitív gyógyulási folyamathoz. A kompressziós melltartó támogatást nyújt a műtött területnek, minimalizálva duzzanatokat, véraláfutásokat és a fájdalmat. Az orvosi ajánlásoknak megfelelően válasszunk melltartót, figyelembe véve a műtét típusát és a gyógyulási folyamatot!