Tegyünk meg mindent a demencia kialakulása ellen - Demencia Prevenciós Program

2025. március 5.

A demencia egy olyan tünetegyüttes, amit szellemi hanyatlás, leépülés, végső esetben elbutulás, vagyis egy adott intellektuális, értelmi szintről való visszaesés jellemez. Hátterében valamilyen súlyos agyi kórfolyamat áll, amely miatt romlik az emlékezet, a gondolkodás, a tájékozódás, a megértés, a felismerés és a számolás képessége, megváltozik a személyiség, a viselkedés. A demencia jellemzően a 60 év felettieket érinti, de fiatalabb korban is előfordulhat. A demencia fő rizikófaktorai egyes krónikus betegségek – mint például szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség, a veseelégtelenség, az elhízás és egyéb anyagcsere- és hormonális megbetegedések –, de kialakulása az életmódunkkal is szoros összefüggésben áll.

Demencia Prevenciós Program

Demencia Prevenciós Programunkat a híres magyar származású amerikai szakember, Prof. Dr. Boksay István, a New York Egyetem (NYU) nyugalmazott pszichiáter professzorának segítségével alakítottuk ki. Boksay professzor szakterülete a demencia, kutatásai hozzájárultak a demencia kórlefolyásának, kockázati tényezőinek, a betegséget befolyásoló, elősegítő kórállapotoknak a megismeréséhez.
Programunk segítségével felmérjük a résztvevők aktuális általános egészségügyi és kognitív/agyi állapotát, komplex diagnosztikai vizsgálatok segítségével feltérképezzük a demencia kialakulásának szempontjából fontos egyéni, kezelhető kockázati tényezőket, és személyes megelőzési tervet készítünk. Forradalmi újdonságként vizsgáljuk a speciálisan az Alzheimer-kór korai kimutatását célzó biomarkert, a béta-amiloidot, melynek felszaporodása akár évekkel a tünetek megjelenése előtt jelezheti a betegség kialakulását, lehetővé téve a legkoraibb hatékony kezelés elkezdését.
A genetikai tényezők nem befolyásolhatóak, így azok vizsgálata nem része a programnak.

DEMENCIA PREVENCIÓS PROGRAMUNK CÉLJA

  • Felmérjük az agyi funkciókat, azaz a figyelem, az érzékelés és észlelés, az emlékezet, valamint a gondolkodás funkcióit.
  • Meghatározzuk azokat az egyéni kockázati tényezőket, amelyek memória problémákat, demenciát okozhatnak.
  • Javaslatot teszünk arra, hogyan javítható, őrizhető meg az egészségi és szellemi állapota.
  • Mindezek alapján összeállítunk egy egyénre szabott kockázatértékelést és megelőzési tervet, a demencia-specialista amerikai professzor szakmai véleményezésével kiegészítve. Csak a genetikai tényezők nem befolyásolhatóak.

KIKNEK JAVASOLJUK DEMENCIA PREVENCIÓS PROGRAMUNKAT?

  • Bárkinek, aki aggódik mentális/szellemi állapota miatt, és/vagy magas kockázati tényezőkkel rendelkezik a demencia kialakulására vonatkozólag.
  • Azoknak, akiknek egyik, vagy mindkét szülője, vagy bármely közeli rokona memória problémákkal/demenciával küzd.

MILYEN VIZSGÁLATOKAT TARTALMAZ A DEMENCIA PREVENCIÓS PROGRAM?

  • Teljes orvosi belgyógyászati kórelőzmény felvétel és fizikális vizsgálat, EKG
  • A szellemi és memória funkciók részletes felmérése
  • Széleskörű laboratóriumi vizsgálat vérből és vizeletből, beleértve az új, Alzheimer-kór specifikus béta-amiloid vizsgálatát
  • Kontrasztanyag mentes speciális agyi MRI-vizsgálat
  • Részletes neurológiai szakvizsgálat, a nyaki erek ultrahangjával
  • A demencia specialista amerikai pszichiátria professzor szakmai értékelése, javaslatai (másodlagos szakvélemény)
  • Belgyógyászati kiértékelő, összegző megbeszélés személyesen az eredményekről, a megelőzési tervről.

A DEMENCIA PREVENCIÓS PROGRAMBAN RÉSZTVEVŐ SZAKORVOSOK

 

Kapcsolódó hírek

Elhivatottság, fejlődés, közösség

Ludvig Irén ápolási igazgatóval a Dr. Rose Magánkórház betegközpontú ellátásáról, az ápolók megbecsüléséről és a kórház tervezett bővülésével kapcsolatban beszélgettünk.

Szakmai fejlődés és örök értékek

Az ápolók szerepe kulcsfontosságú, ők azok, akik a betegellátás minden lépésében jelen vannak, biztosítva a magas színvonalú, empatikus és személyre szabott gondoskodást. Egy magánkórház esetében a páciensek elvárásai különösen magasak, hiszen nem csupán szakmailag kiemelkedő ellátást keresnek, hanem figyelmet, törődést és biztonságot is igényelnek. Az Ápolók Világnapja alkalmából Jákó Ildikó és Balázs Alexandra, a Dr. Rose Magánkórház ápolói beszélnek a hivatásukról.

Olvas a cégem!

A Dr. Rose Magánkórház örömmel csatlakozott Szabados Ági és a Libertine Könyvesbolt és Könyvkiadó Olvas a cégem! kampányához. A kezdeményezés célja a könyvek és az olvasás népszerűsítése a dolgozók között, ezzel is erősítve a közösséget, teret adva az inspiráló, mélyebb beszélgetéseknek.