„Nem tudom, más szakmákban hogyan van ez, de azt gondolom, az orvosdinasztiák esetében általában az otthoni témákban is elég vastagon jelentkeznek a munkahelyi, illetve a szakirányú problémák” – kezdi mosolyogva az idősebbik Hangody László, akinek édesapja szintén sebész volt, így már ő maga is orvoscsaládba született.
Az orvosi pályára lépve mindhárman a mozgásszervi sebészetet választották. „Mint mindennek, ennek is van előnyös meg kevésbé előnyös hozadéka – mondja az ifjabbik Hangody László –, de mindenképpen kuriózum, hogy ilyen szinten és ilyen közelségben tudunk hárman együtt dolgozni.” György azt meséli, az ortopédiában az volt a szimpatikus számára, hogy nagyon széleskörű: sokféle beteget – fiatalt és időst, férfit és nőt – lehet gyógyítani, és az ortopédiai betegek nagy százaléka gyógyítható. „Édesapánk felmérte, hogy az ortopéd-traumatológián belül mi az a terület, amit érdemes együtt csinálni. Az a műtéti paletta, amivel mi dolgozunk, a traumatológiai/ortopédiai betegségek kétharmadára választ tud adni. Ebben a specializált világban ez kiemelkedőnek számít” – meséli.
„A legjobb dolog, ami történhet az emberrel, hogy a saját gyerekeivel dolgozik”
A Hangody családban a közös szakma sokszor közös műtéteket is jelent. Naponta akár többet is. „Nagyon jó érzés volt, amikor itt, a Dr. Rose Magánkórházban, mi hárman nyolc műtétet végeztünk el egymásnak asszisztálva egyetlen napon” – fogalmaz ifj. Hangody László. Bizony, volt ilyen nap. „Négy édesapámé, kettő Lacié, kettő az enyém volt. Minden műtétnél más és más felállásban operáltunk. Ez mindenképpen ritkaság. Nekünk az a fantasztikus ebben, hogy mellette pallérozódunk; tényleg nagyon sokat számít az, hogy kitől tanul az ember” – folytatja György.
A jövő a minimál invazív eljárásoké
A családban nem csak a közös munka szeretete, hanem a fejlődésre való igény és törekvés is közös, ezért mindannyian részt vesznek kutatói és oktatói munkában is. „Amikor elkezdtem dolgozni, porcgyűrűsérülés esetén rutinszerű volt, hogy felvágtuk a beteg térdét, majd a műtétet fél éves betegállomány követte. Azóta rengeteget fejlődött a szakma, az ezredforduló környékén az endoprotetikai eljárások terén is megjelentek a minimál invazív megoldások. Ha nem is kulcslyukon keresztül rakjuk be a protéziseket, de mindenképpen úgy végezzük a műtéteket, hogy az a lehető legkevesebb diszkomforttal járjon. A Dr. Rose Magánkórházban minden adott ahhoz, hogy a legmodernebb műtéti technikákat alkalmazva végezzük az ortopédiai műtéteket és a kutatás-innovációval kapcsolatos munkát” – mondja Hangody professzor, aki nemzetközi szinten is keresett konzultáns a porcfelszínképzés és a minimál invazív ellátás területén.
Forrás: forbes.hu, 2021. szeptember 07.