Manapság az erősebb nem tagjainak egyre nagyobb százaléka szembesül azzal a problémával, hogy a melle nőies – nem olyan, amilyennek szeretné. Ez jellemzően a férfi emlőmirigyek kóros megnövekedése miatt alakul ki, de plasztikai műtét segítségével javítható az állapot. Ugyanakkor a legfontosabb a kialakulás megelőzése.
– Valamilyen hormonális, háttérbeli működési zavar idézheti elő. Ezt vagy egy külső faktor vagy a pubertáskorban történő hormonális változás okozza, illetve beszélhetünk a nem megfelelő életmód hatásáról is. Ha valaki nagyon elhízik, akkor túl sok ösztrogént kezd termelni a szervezete. Természetesen előfordul, hogy valakinek genetikai adottságok miatt lesz nem kívánt méretű melle, de az nem az igazi gynecomastia; ez esetben csak arról van szó, hogy nőies formájú emlői vannak a férfinak, de a mirigy állománya nem nagyobb, csak zsírdepozit van körülötte – mesélte dr. Molnár István a Dr. Rose Magánkórház plasztikai sebésze.
„Az utókezelése sem bonyolult”
A beavatkozás nem túl komplikált, rövid ideig tart, és a műtét utáni utókezelés sem nehézkes, így nagyon praktikus azoknak, akiket zavar ez az állapot.
– Normális esetben, amikor nem extrém nagy a mell, a mellbimbó körüli metszésből teljes mértékben eltávolítjuk a megnövekedett mirigyállományt, hogy megelőzzük ennek a kórképnek a későbbi visszatérését. Amennyiben nem rendezettek a hormonális zavarok, a mirigy helye mindig egy fánkszerű benyomatot fog okozni a mellkason, emiatt végzünk egy zsírszívást is körülötte, a beavatkozással egy időben. Az utókezelése sem bonyolult, hiszen kellő óvatossággal, gyógyszer szedésével, a seb kezelésével elősegíthető a regenerálódás. Sebészeti szempontból nincs olyan páciens, akin nem végezhető el a beavatkozás. Természetesen vannak olyan esetek, amikor nem lehet operálni az illetőt, mert olyan betegségei vannak, hogy az altatás jelentős kockázatot okozna – mondta a plasztikai sebész.
„A férfi emlőrák előfordulása 1%”
A népszerű beavatkozás esetében nem jelenthető ki egyértelműen, hogy milyen korú páciensek jelentkeznek legtöbbször a problémájukkal.
– A húszas évek végén, harmincas évek elején a leggyakoribb. Idősebb korban kevésbé jellemző, de sok az olyan páciens, aki egy nagyobb fogyást követően még mindig lógó, nőies emlőkkel rendelkezik.
– Fontos azt is tudni, hogy a műtét előtt ki kell zárni az emlőrák lehetőségét. Az emlőrák esetek 1%-a férfiakat érinti, az összes férfiakat érintő daganat közül 0,2% az aránya. Jellemzően idősebb korban gyakoribb, melynek egyik gyakori oka a magas ösztrogén szint, ami a gynecomastia esetében különösen jellemző.
A teljes cikk megtalálható a hot! Beauty&Plasztika májusi számában.