Medical Tribune: Dietetika az alapellátásban

2024. március 8.

Hazánkban az 1980-as évek óta drámaian megugrott az elhízottak aránya. A KSH 2019-es adatai szerint a férfiak kétharmada (65,2%) és a nők több mint fele (51,4%) túlsúlyos vagy elhízott. A krónikus, nem fertőző betegségek 80%-a a helytelen táplálkozási szokásokkal hozható összefüggésbe. A Dr. Rose Magánkórház dietetikusa Dobák Zita a dietetikusok háziorvosi ellátásba történő bevonásával kapcsolatban publikált cikket a Medical Tribune c. szakmai folyóiratban.

drrose_dobak_zita_diabet_blog.jpg

A magyarok népegészségügyi mutatói egyre szomorúbb képet mutatnak. Napjainkban a vezető halálokok a kardiovaszkuláris kórképek és a daganatos megbetegedések, melyek kialakulásában jelentős tényező az elhízás. 

Számos tanulmány evidenciaként kezeli a dietetikus által megtervezett, megvalósított és kontrollált étrendi kezelés sikerét a krónikus, nem fertőző kórképek prevenciójának minden szintjén, valamint az életmód-terápia részeként, ami fontos népegészségügyi érdek.

A terápiás/klinikai dietetikusok alap-és szakellátásban betöltendő tevékenysége

A dietetikus és a háziorvos együttműködésének célja: 

  • képessé tenni a pácienst az önmenedzselésre, 
  • a háziorvosi ellátás időtartamának csökkentése, 
  • a megelőzés lehetőségének növelése, 
  • a gyógyszeres kezelések hatékonyságának és eredményességének támogatása, 
  • a költséges szakellátás és a kórházi kezelés igényének redukálása, 
  • a technológiai lehetőségek hatékony hasznosítása, 
  • az alapellátás multidiszciplinaritása, 
  • a területi egyenlőtlenségek, a dietetikai ellátáshoz való hozzáférés javítása.

Milyen előnyei lennének a dietetikusok jelenlétének a háziorvosi praxisokban?

Az alapellátásba bevont dietetikusok az életmódváltást, a táplálkozással összefüggő kockázatok felmérését és csökkentését célzó szolgáltatások elérhetőségének szélesítésével, szakmailag eredményesen tudnának bekapcsolódni az alapellátás megelőzését előtérbe helyező szemlélet megerősítésébe.

A dietetikusok jelenléte a háziorvosi praxisokban nemcsak a betegellátás színvonalát javítaná, de az orvosok munkáját is megkönnyítené – ahogyan a más országokban már pozitív eredményeket mutató egészségügyi ellátásban -, ha az ápoló mellett több szakma képviselői is segíthetnének az alapellátás munkáját. A praxisokban évről évre kevesebb a háziorvos, és remény sincs rá, hogy belátható időn belül növekedne a létszámuk. A dietetikusok bevonása az alapellátásba nemcsak a minőségi egészségügyi ellátás javítását, hanem a népegészségügyi mutatók pozitív változását és az egészségügyi kiadások csökkenését is eredményezheti a lakosság, valamint a gazdaság számára.

A teljes cikk a Medical Tribune 2024. februári számában olvasható.

Kapcsolódó hírek

Speciális szűrővizsgálatok 65 év felettieknek

Az életkor előrehaladtával különösen fontos, hogy rendszeresen részt vegyünk szűrővizsgálatokon, hiszen ezek segítenek időben felismerni az esetlegesen kialakuló betegségeket és rizikófaktorokat. A Dr. Rose Magánkórház két szűrőcsomag kialakításával segíti az idősebb korban lévők teljes körű szűrővizsgálatát. A Szenior szűrővizsgálati csomagunk a 65 év felettieknél gyakran előforduló egészségügyi problémákra fókuszál, a demencia rizikófaktorait vizsgáló Demencia Prevenciós Programunk segítségével pedig felmérjük a páciensek aktuális mentális/szellemi állapotát, komplex diagnosztikai vizsgálatok segítségével feltérképezzük a demencia kialakulásának szempontjából fontos egyéni kockázati tényezőket, és személyes megelőzési tervet készítünk.

IX. Mosoly Jótékonysági Art-Craft-Design aukció

2024-ben november 15-én rendezi meg a Mosoly Alapítvány az Art-Craft-Design aukcióját. Az Alapítvány legnagyobb adománygyűjtő programján a művészet és a beteg gyerekek támogatása fonódik össze. A Dr. Rose Magánkórház örömmel támogatja immár negyedik alkalommal a Mosoly Jótékonysági Art-Craft-Design aukciót.