Kérjen influenza elleni védőoltást orvosától!

2022. október 28.

A WHO előjelzése szerint idén korábban kezdődik majd az influenza-szezon, december helyett már novembertől számítani lehet a megbetegedésre, és változott az oltóanyag összetétele is, 2 új törzs ellen is védettséget biztosít. Oltassuk be magunkat, még akkor is, ha általában nem szoktuk kérni az oltást!

200809 BAR PHO Dr. Rose29121.jpg

Hogyan készüljünk fel az influenzára koronavírus járvány idején?

Az őszi és téli hónapokban a szezonális influenza és a koronavírus együttes jelenlétével kell számolnunk. A tünetek hasonlósága miatt fontos, hogy lázas állapotban influenza jellegű tünetekkel maradjunk otthon, szükség esetén beszéljünk orvosunkkal és kövessük az utasításait.

Mindannyiunk egyéni és közös érdeke, hogy a koronavírus járvány ideje alatt minél többen kapják meg az influenza elleni védőoltást, hogy az ne legyen elősegítője további fertőzésnek, és így egy légúti fertőzés esetén ezt már ki lehet zárni. A WHO előjelzése szerint idén korábban kezdődik majd az influenza-szezon, december helyett már novembertől számítani lehet a megbetegedésre, és változott az oltóanyag összetétele is, 2 új törzs ellen is védettséget biztosít. Oltassuk be magunkat, még akkor is, ha általában nem szoktuk kérni az oltást!

Az oltás mellett egészséges táplálkozással, megfelelő folyadékbevitellel, rendszeres mozgással és pihenéssel, vitaminokkal támogassuk immunrendszerünk működését. Folytassuk a koronavírus elleni védekezést, közösségben viseljünk maszkot, rendszeresen mossunk kezet és fertőtlenítsünk, tartsuk be az ajánlott távolságot és kerüljük a nagyobb társaságot, kerüljük a beteg emberekkel a kapcsolatot.

Előzzük meg a vírusok terjedését

A jó hír az, hogy a koronavírus elleni védekezéssel megvédhetjük magunkat a szezonális influenzától is, hiszen a koronavírus az influenzához hasonlóan cseppfertőzéssel, közeli kontaktussal és fertőzött felületek révén terjed. Cseppfertőzés során a fertőzött (akár tünetmentes) ember köhögésével vagy tüsszentésével a levegőbe kerülő kórokozók a közelben lévő másik ember orrára vagy szájára kerülnek. A másik lehetséges terjedési mód, ha a kórokozót tartalmazó nyálcseppekkel, légúti korokozókkal szennyezett felületek vagy tárgyak érintése után kezünkkel a saját orrunkhoz, szánkhoz vagy szemünkhöz nyúlunk.

A vírus fertőzés megelőzése érdekében:

  • közösségben viseljen szájat és orrot eltakaró arcmaszkot
  • tartson távolságot, tartózkodjon a tömegtől
  • gyakori szappanos kézmosás, ha erre nincs lehetősége használjon kézfertőtlenítőt
  • kerülje az arcának érintését, evés-ivást mielőtt kezet mosna
  • ha beteg, maradjon otthon, illetve kerülje a beteg embereket
  • ha köhög, vagy tüsszög, használjon zsebkendőt, melyet használat után dobjon ki

A világ vezető szakmai szervezeteinek ajánlása szerint is minden eddiginél fontosabb a szezonális influenza elleni oltás beadatása.

 

Kapcsolódó hírek

Heti Napló: Demencia

A demencia már 250 ezer embert érint Magyarországon, és ez a szám rohamosan növekszik. Felismerhető-e időben a demencia? Lehet lassítani a folyamatot? Az ATV Heti Napló c. műsorában a Dr. Rose Magánkórház szakorvosait, Dr. Junger Évát és Dr. Ilniczky Sándort, illetve Prof. Dr. Boksay Istvánt, a New York Egyetem (NYU) nyugalmazott pszichiáterét kérdezték a demencia kialakulásával és szűrésével kapcsolatban.

Hamu és Gyémánt: Nagyító alatt

Apróság, amiből nagy gond lehet: szerencsére egyre jobban beépül a köztudatba, mennyire fontos anyajegyeink rendszeres vizsgálata, ám még bőven van mit tanulni ezen a téren. A Dr. Rose Magánkórház bőrgyógyásza, dr. Nagy Katalin Annamária oszt meg róla tényeket a Hamu és Gyémánt Magazinban.

Látogatási rend változás

Ezúton tájékoztatjuk Önöket, hogy a fokozódó influenzajárványra való tekintettel kórházunk látogatási rendjét pácienseink és hozzátartozóik egészségének védelme érdekében ideiglenesen korlátozzuk.