Heti Napló: Demencia

2025. január 24.

A demencia már 250 ezer embert érint Magyarországon, és ez a szám rohamosan növekszik. Felismerhető-e időben a demencia? Lehet lassítani a folyamatot? Az ATV Heti Napló c. műsorában a Dr. Rose Magánkórház szakorvosait, Dr. Junger Évát és Dr. Ilniczky Sándort, illetve Prof. Dr. Boksay Istvánt, a New York Egyetem (NYU) nyugalmazott pszichiáterét kérdezték a demencia kialakulásával és szűrésével kapcsolatban.

drrose-demencia

A demencia nem csupán a szenvedő embert érinti, hanem az egész családot megrendíti. Ez a kórkép nem egyetlen betegség, hanem egy tünetegyüttes amely a memória, a gondolkodás és a viselkedés súlyos romlását okozza. Olyan alapvető képességeket érint, amelyek meghatározzák a mindennapi életünket. Nagyon fontos, hogy a demencia nem feltétlenül az idős emberek betegsége, tehát korán oda kell rá a figyelni. A demenciával küzdők gyakran elveszítik a kapcsolatukat a világgal, amelyet valaha ismertek és néha még szeretteiket is idegenként érzékelik. Azonban fontos tudni, hogy a demencia korai felismerése lehetséges, léteznek speciális szűrővizsgálatok, amelyek a betegség kezdeti jeleit időben észlelhetik esélyt adva arra, hogy a megfelelő kezelés és gondoskodás megkezdődjön. Ezek a szűrések, azaz a korai felismerés életeket, kapcsolatokat, és ami talán a legfontosabb, méltóságot menthetnek.

Prof. Dr. Boksay István: „Amerikában jobb a helyzet, mert tudják, hogy az öregség nem jár szükségszerűen demenciával, az öregség egy rizikófaktor, tehát minél idősebb az ember, annál nagyobb az esélye, hogy egy betegség kiváltja a demenciát. Az egyetlen dolog, ami az öregséggel jár az az, hogy lelassul az ember, tehát nehezebb és lassabb a régi dolgokat feleleveníteni, vagy új dolgokat megtanulni, mindent meg lehet csinálni csak lassabban.”

Prof. Dr. Boksay István kutatócsoportja arra a felfedezésre jutott, hogy vannak emberek akiknél 20 évig tart, amíg a demencia súlyos tüneteket produkál, másoknál ez csak öt év. Akiknél gyorsabb a lefolyás, náluk kiderült, hogy sokkal több gyógyszert szednek és sokkal több betegségük van, mint akiknél lassabb a folyamat. A demencia hátterében tehát sok esetben kezeletlen betegségek állnak.

Prof. Dr. Boksay István: „Ami kiváltja az agy működészavarát, például a magas vércukorszint, vagy szívelégtelenség - ezeket a betegségeket gyógyítani kell. A demenciát már nem lehet gyógyítani, megelőzni kell.

A professzor, és a Dr. Rose Magánkórház szakorvosai, Dr. Junger Éva kardiológus-belgyógyász és Dr. Ilniczky Sándor neurológus segítségével olyan demencia megelőző programot állítottak össze, amely  esélyt adhat arra, hogy akár az esetek 40%-ában  csökkenthető legyen a demencia kialakulásának kockázata.  

Dr. Junger Éva: „Az emberek nagyon gyakran azt gondolják, hogy a demencia egyenlő az Alzheimer-kórral, de a demenciának ez csak egy része: kb. 50-60%-ban Alzheimer-kór, a fennmaradó esetekben pedig más betegségek állnak a hátterében.”

Az Alzheimer-kórt még nem lehet gyógyítani, de korai felismeréssel sokszor segíthetünk, és egyéb esetekben kezelhetjük, vagy legalább késleltethetjük a demencia kialakulásához vezető betegséget. Sok esetben olyan betegségek állnak a háttérben, amelyek nemcsak hogy gyógyíthatók, de akár vissza is fordíthatók. 

Dr. Ilniczky Sándor: „Ha egy idős embernél memória zavart, szellemi leépülést észlelünk, akkor ne elégedjünk meg azzal, hogy már elmúlt 70 éves, és ezek a tünetek hozzátartoznak az öregedéshez, hanem ilyenkor mindig keresni kell a háttérben álló betegséget. Szűrővizsgálatokkal, megfelelő kezeléssel és életmódbeli változtatásokkal csökkenthetjük a demencia kialakulásának esélyét.”

Forrás: ATV Heti Napló c. műsora. Török Réka riportja itt érhető el: https://www.youtube.com/watch?v=iOYmKVLz-dM 

Kapcsolódó hírek

Hamu és Gyémánt: Nagyító alatt

Apróság, amiből nagy gond lehet: szerencsére egyre jobban beépül a köztudatba, mennyire fontos anyajegyeink rendszeres vizsgálata, ám még bőven van mit tanulni ezen a téren. A Dr. Rose Magánkórház bőrgyógyásza, dr. Nagy Katalin Annamária oszt meg róla tényeket a Hamu és Gyémánt Magazinban.

Látogatási rend változás

Ezúton tájékoztatjuk Önöket, hogy a fokozódó influenzajárványra való tekintettel kórházunk látogatási rendjét pácienseink és hozzátartozóik egészségének védelme érdekében ideiglenesen korlátozzuk.

Speciális szűrővizsgálatok 65 év felettieknek

Az életkor előrehaladtával különösen fontos, hogy rendszeresen részt vegyünk szűrővizsgálatokon, hiszen ezek segítenek időben felismerni az esetlegesen kialakuló betegségeket és rizikófaktorokat. A Dr. Rose Magánkórház két szűrőcsomag kialakításával segíti az idősebb korban lévők teljes körű szűrővizsgálatát. A Szenior szűrővizsgálati csomagunk a 65 év felettieknél gyakran előforduló egészségügyi problémákra fókuszál, a demencia rizikófaktorait vizsgáló Demencia Prevenciós Programunk segítségével pedig felmérjük a páciensek aktuális mentális/szellemi állapotát, komplex diagnosztikai vizsgálatok segítségével feltérképezzük a demencia kialakulásának szempontjából fontos egyéni kockázati tényezőket, és személyes megelőzési tervet készítünk.