A futás: életforma

2024. április 30.

Április közepén a Dr. Rose Magánkórházból közel húszan vettek részt a 39. Telekom Vivicittá futóversenyen, köztük az ügyvezető igazgató, Dr. Papik Kornél, aki egyéniben teljesítette a félmaratoni távot.

Interjú futás

Hogyan kezdődött a futással való kapcsolata?

A sport mindig jelen volt az életemben. Gyermekkorom óta sokféle sportágban próbáltam ki magam: fociztam, judóztam, szertornáztam, majd a gimnáziumban a kosárlabda lett a szenvedélyem. Kiváló irányító voltam, de egy bizonyos ponton kiderült, nem leszek elég magas ehhez a sporthoz, így amatőr bajnokságokban játszottam több mint 20 évig. Aztán amikor a gyakori sérülések miatt már nem tudtam folytatni a kosárlabdázást, a kevésbé sérülésveszélyes mozgásformák felé fordultam. Így jutottam el a futásig, amit most már több mint egy évtizede űzök aktívan, de mellette országúti kerékpározom és úszom is. A kosárlabdában megszokott rövid sprintek után eleinte nehéz volt megszokni a hosszú távú, lassú futást, de mára már az életem része lett ez a sport.

Mik voltak az első futóélmények?

Eleinte borzasztóan nehezen ment. Emlékszem, hogy már 500 méter után teljesen kifulladtam, mert ahogy minden kezdő, én is gyorsan futottam. Azonban a kitartásomnak köszönhetően fokozatosan javult a teljesítményem. A futás sokszor kihívást jelentett, különösen a lelassulás megtanulása. Mint korábbi kosaras, ahol a játék nagyon gyors és dinamikus, a futás állandósága és monotonitása teljesen másfajta állóképességet igényelt tőlem.

Hogyan illeszti be a futást a mindennapi életébe?

A futás most már elengedhetetlen része a heti rutinomnak. Hétvégenként nem maradhat el, de a hétköznapokon is igyekszem időt szakítani rá, általában esténként, mert sokáig dolgozom. Fáradtság, rossz időjárás vagy akár sötétedés esetén is igyekszem gyorsan elindulni, mert ha hezitálok, akkor otthon maradok . A Margitsziget közelsége ideális helyszínt biztosít a napi futásaimhoz.

Mi inspirálja a futásban?

Nagy inspiráció számomra feleségem, aki már többször teljesítette a maratont, és rendszeresen indul különböző futóversenyeken. Fizikailag és mentálisan is kikapcsol, és lehetővé teszi, hogy elszakadjak a mindennapi stressztől. Nem kell hozzá különleges képesség, csupán kitartás és elszántság. Szeretem, hogy a befektetett munka eredménye mindig látszik, csak rajtam és az elvégzett edzésmunkán múlik a teljesítmény.

Milyen célokat tűzött ki a futással kapcsolatban?

Ma már a lelki egyensúlyomhoz szükségem van a rendszeres futásra. Ez egy szinte bárki által űzhető sport, amire szeretnék másokat is inspirálni. Korábbi munkahelyemen elindítottam a „fut-a-cég” programot, és a Dr. Rose Magánkórház is ezért építi évek óta a futócsapatát, ami már több mint 20 tagot számlál. Az egészséges életmód mellett a közösségi sportolás népszerűsítése a legfontosabb számomra. A személyes célom, hogy sokáig maradjak jó edzettségi állapotban és jó érzésekkel tudjak célba érni a versenyeken.

Milyen tanácsokkal látná el azokat, akik most kezdenek futni?

Kezdőként a legfontosabb a fokozatosság és a kitartás. Ne keseredjen el senki, ha az elején nehezen mennek a dolgok, lehet nyugodtan gyalogolni is közben. Minden kilométer számít, és idővel javulni fog az állóképességük. Figyeljenek a pulzusukra, ne siessenek. A futás nem verseny, hanem kiváló lehetőség a testi-lelki egészség megőrzésére, a test jelzéseinek és határainak megismerésére. 

Mi az, amit különösen szeret a futásban?

A futás nyújtotta szabadságérzetet és a természet közelségét nagyon szeretem. Futás közben zenét vagy podcastot hallgatok, de rendszeresen találok megoldást munkahelyi problémákra is. Valahogy letisztulnak a gondolatok sportolás közben. Egy hosszú edzés teljesítése után pedig elégedettséget és végtelen nyugalmat érzek.

 

Kapcsolódó hírek

Viselj Nárciszt!

A Magyar Hospice Alapítvány 1991 óta – több mint 30 éve – gondoskodik a már nem gyógyítható daganatos betegekről és családjaikról. Missziójuk, hogy a daganatos betegek aktív kezelésük lezárultával, lehetőség szerint otthonukban kaphassanak teljes körű, magas színvonalú egészségügyi ellátást. Céljuk a lehető legjobb életminőség biztosítása, a fájdalom enyhítése és a családok lelki támogatása. A Dr. Rose Magánkórház részt vesz a tavaszi "Viselj Nárciszt!" kampányban.
A Magyar Hospice Alapítvány 2025 tavaszán is nagyszabású kampánnyal köszönti a tavaszt, hirdeti a remény és az életvégi méltóság fontosságát.

Tegyünk meg mindent a demencia kialakulása ellen - Demencia Prevenciós Program

A demencia egy olyan tünetegyüttes, amit szellemi hanyatlás, leépülés, végső esetben elbutulás, vagyis egy adott intellektuális, értelmi szintről való visszaesés jellemez. Hátterében valamilyen súlyos agyi kórfolyamat áll, amely miatt romlik az emlékezet, a gondolkodás, a tájékozódás, a megértés, a felismerés és a számolás képessége, megváltozik a személyiség, a viselkedés. A demencia jellemzően a 60 év felettieket érinti, de fiatalabb korban is előfordulhat. A demencia fő rizikófaktorai egyes krónikus betegségek – mint például szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség, a veseelégtelenség, az elhízás és egyéb anyagcsere- és hormonális megbetegedések –, de kialakulása az életmódunkkal is szoros összefüggésben áll.

Látogatási rend változás

Ezúton tájékoztatjuk Önöket, hogy az influenza-járványra való tekintettel kórházunk látogatási rendjét ideiglenesen korlátozzuk, pácienseink és hozzátartozóik egészségének védelme érdekében.