A tükrözésssel (ureterorenoszkópia, URS) végzett kőeltávolítás akkor szükséges, amikor egy kő beszorul a húgyvezetékbe, a vesemedencébe vagy a vesekelyhekbe, és a konzervatív kezelési módszerek (pl. bőséges folyadékfogyasztás, testmozgás, gyógyszeres kezelés) segítségével nem távoznak maguktól.
Kőeltávolító műtétek - vesevezetékkő, vesekő
Milyen esetben van szükség vesevezeték- és vesetükrözéssel végzett kőeltávolításra?
A húgyvezetékbe, a vesemedencébe vagy a vesekelyhekbe szorult kövek súlyos fájdalmat (kólikát) okozhatnak, és akadályozhatják a vizelet normális áramlását a veséből, ami vizeletpangáshoz vezethet. Ez a pangás jelentős vesekárosodást okozhat, valamint növeli a húgyúti fertőzések kockázatát, amelyek súlyos, lázas állapotokat és akár életveszélyes vérmérgezést is eredményezhetnek.
A húgyvezeték tükrözés egy minimál invazív beavatkozás, amely segítségével a húgyutak közvetlenül, metszés nélkül megtekinthetők, ezáltal a kő helyzete, mérete és alakja pontosan felmérhető. A beavatkozás során a köveket speciális eszközökkel, például kőkosárral vagy lézerrel darabolják fel vagy távolítják el. A feldarabolás abban az esetben szükséges, ha a kövek túl nagyok, hogy természetes úton távozzanak. Előfordulhat, hogy a beavatkozás után apróbb kődarabkák maradnak vissza, azonban ezek pár napon belül természetesen távoznak.
Milyen előzetes vizsgálatok szükségesek?
A kőeltávolítás céljából végzett húgyvezeték tükrözést megelőzően az urológiai vizsgálaton felül laborvizsgálat és aneszteziológiai konzultáció szükséges.
Hogyan készüljön fel a kőeltávolítás céljából végzett tükrözésre?
A beavatkozás nem igényel speciális felkészülést a páciens részéről.
Hogyan történik a kőeltávolítás céljából végzett vesevezeték- és vesetükrözés?
A beavatkozás általános érzéstelenítésben (altatásban) vagy gerincközeli érzéstelenítésben történik. A műtét során egy optikai vizsgáló eszköz (ureterorenoszkóp) kerül bevezetésre a húgycsövön keresztül a húgyhólyagba, majd a húgyvezetékbe, szükség esetén egészen a vesemedencéig és a vesekelyhekig. A húgyhólyagba érve az érintett oldali vesevezeték szájadék merevítő drótokkal kitágításra kerül, hogy az eszközt biztonságosan be lehessen vezetni. A beavatkozás során előfordul, hogy röntgenvizsgálat segítségével ellenőrzik a folyamatot. Ehhez kontrasztanyagot juttatnak a húgyvezetékbe és a vesemedencébe, így láthatóvá válnak a húgyutak, és pontosan beazonosíthatók a kóros elváltozások, például kövek. A talált nagyobb köveket lézerrel zúzzák szét, a szétzúzott darabokat speciális eszközökkel emelik ki. A kisebb kövek kőtörés nélkül is eltávolíthatók. A beavatkozás után szükség lehet vesevezeték- és/vagy hólyagkatéter behelyezésére is, ezekkel biztosítva a vizelet áramlását, illetve elvezetését.
AZ ENDOSZKÓPOS ÉS LÉZERES KŐELTÁVOLÍTÁS ELŐNYEI
Az endoszkópos és lézeres eljárások kisebb műtéti megterhelést jelentenek, mivel nem igényelnek hasi metszést. A páciensek gyorsabban felépülnek és a gyógyulás kevesebb fájdalommal jár. A vérzés és a szövődmények kockázata is alacsonyabb, így idősebb vagy krónikus betegséggel élő páciensek számára is biztonságosabb megoldást jelenthetnek.
A LÉZERES KŐMŰTÉTEK TOVÁBBI ELŐNYEI
- Nagyobb pontosság – a lézer kisebb törmeléket hagy hátra, ezáltal hatékonyabb az eltávolítás és csökken a kő kiújulásának esélye.
- Alacsonyabb fertőzésveszély – a rövidebb katéterviselési idő csökkenti a húgyúti szövődmények kialakulását.
- Más urológiai beavatkozásokkal kombinálható – például prosztata-megnagyobbodás kezelése is elvégezhető ugyanazon műtét során, így megelőzhető az újabb kövek kialakulása.
Nagyobb kövek esetében azonban az endoszkópos és lézeres műtét jelentősen időigényesebb lehet, ami növeli a szövődmények kockázatát. A hosszú műtéti idő miatt az altatás is nagyobb terhelést jelenthet a páciens számára. Ilyen esetekben a nyílt műtéti kőeltávolítás egyszerűbb és hatékonyabb megoldást jelenthet.
Mi a teendő a kőeltávolítás céljából végzett vesevezeték- és vesetükrözés után?
A beavatkozás után általában 1 nap kórházi tartózkodás. A műtét másnapján távolítjuk el a műtét során behelyezett katétert. A beavatkozás után fontos a megfelelő mennyiségű – napi 2-3 liter – folyadékfogyasztás. A beavatkozás napján fontos a pihenés, következő napokban fokozatosan növelhető az aktivitás, de a megerőltető tevékenységeket és a nehéz tárgyak emelését kerülni kell. Pár napig a bennhagyott katéter (MJ, DJ) irritatív panaszokat okozhat, ezeket gyógyszerrel jól lehet kezelni.
Milyen kockázatokkal jár a kőeltávolítás céljából végzett vesevezeték- és vesetükrözés?
A beavatkozást követő első napokban a húgyhólyag és a húgycső irritációja miatt fájdalmas lehet a vizelés, és a vizeletben kis mennyiségű vér is előfordulhat, valamint gyakoribb lehet vizelési inger.
Előfordulhatnak továbbá sérülések, gyulladásos szövődmények, allergiás tünetek, kórházi fertőzések, mélyvénás trombózis, azonban ezek esélye a megfelelő protokollok betartása mellett minimális.
A kőeltávolítás céljából végzett vesevezeték- és vesetükrözés ára
Aktuális árainkat megtalálja az árak menüpont alatt.
MIÉRT DÖNTSÖN A DR. ROSE MAGÁNKÓRHÁZ MELLETT?
- Felkészült szakorvosok, modern diagnosztikai és terápiás eszközök.
- Empatikus, emberközpontú hozzáállás. Szakorvosaink mindvégig szem előtt tartják a páciensek komfortérzetét és biztonságát.
- Prémium színvonalú fekvőbeteg részleg. 3 műtő és 24, minden igényt kielégítő betegszoba – 33 betegággyal – áll pácienseink rendelkezésére. A legmagasabb szakmai színvonal találkozik a gyógyulást segítő exkluzív környezettel, ahol biztonságban és nyugalomban gyógyulhat.
- Gyors és tervezhető időpontok. Az első szakorvosi konzultációtól számított 1-2 héten belül biztosítunk időpontot a szükséges beavatkozásra.
Urológiai panaszaival forduljon bizalommal a Dr. Rose Magánkórház orvosaihoz.