Ortopédiai műtét utáni gyógytorna a Dr. Rose Magánkórházban

2023. február 8.

„Ortopédiai műtét másnapján arra kell számítania, hogy meg fog jelenni az ágya mellett a gyógytornász. Miért fontos ez? Minden esetben a gyógytornász az, aki a páciens számára ismerteti, hogy melyek azok a mozdulatok, amelyekkel óvatosnak kell lennie, és melyek azok a mozdulatok, amiket kerülnie kell. Lehet ez mozgásterjedelem korlátozás, vagy szükséges tehermentesítés, ezeket elmagyarázzuk és megtanítjuk a betegeknek, kiemelve a hétköznapi példákat. Mindemellett megtanítjuk az otthon végzendő gyakorlatokat” - foglalja össze a tudnivalókat Duska Zsófia a Dr. Rose Magánkórház vezető gyógytornásza.

drrose-gyogytorna-duska-zsofia-ortopedia

„A legfontosabb, hogy a kórházban megkezdett gyógytorna gyakorlatokat otthonunkban is végezzék pácienseink, segítségül tájékoztató anyagok, illetve a gyógytornákat bemutató videók állnak rendelkezésre.

Az időben megkezdett gyógytorna gyakorlatok segítik a mozgásterjedelem visszatérését, majd a későbbiekben az izomerősítés kapja a főszerepet. Először beindítjuk az izomműködést, majd a gyógyulással párhuzamosan egyre nehezebb izomerősítő feladatokat tanítunk a pácienseknek. Ekkor már lehetőség van arra, hogy ambuláns módon a tornatermünkben végezzük a gyakorlatokat és itt újabb nehezebb gyakorlatokkal fokozzuk a terhelést.”

Az ortopédia műtét utáni gyógytorna lépései

Keringésjavítás

  • aktív mozgatás
  • passzív mozgatás
  • vénás keringés támogatása: felpolcolás
  • fáslizás / kompresszió

Mozgásterjedelem növelése

  • aktív /passzív mozgatás
  • védekező izomfeszülés leépítése
  • adhéziók, letapadások megelőzése, oldása
  • ellentétesen dolgozó izmoknak adott ellenállás
  • pozícionálás a pihenőidőben                 
  • manuálterápia
  • kinesiotape – mozgáskorrekció, ráéreztetés

Izomerősítés

  • aktív torna

Terhelés fokozatos növelése

  • személyre szabott gyakorlatok
  • hétköznapi aktivitás visszanyerése
  • sportba való fokozatos visszavezetés

 Idegrendszeri finomhangolás fejlesztése

  • helyzet-, mozgásérzékelés fejlesztése
  • egyensúly gyakorlatok
  • secunder prevenció

Gyógytorna videók

Gyógytorna videóinkat ortopédiai műtéten átesett betegeink számára készítettük. A Dr. Rose Magánkórházban gyógytornászaink már az operáció másnapján, a bennfekvés ideje alatt megkezdik a páciens állapotától és a műtéti beavatkozástól függő fizioterápiás kezelést. Az otthoni gyógytorna gyakorlatok kivitelezését segítjük videóinkkal.

A tornát érdemes naponta kétszer, délelőtt és délután is elvégezni. Természetes, ha a hajlítás, vagy a nyújtás véghelyzete eleinte feszüléssel, fájdalommal jár. Ahogy javul a funkció, nő a mozgásterjedelem, ugyanaz a hajlásszög, ami korábban fájdalmat okozott, panaszmentessé fog válni, és egyre később jelentkezik csak a fájdalom. Ha azonban a korábban már panaszmentes mozdulatok hirtelen ismét fájdalmassá válnak, esetleg láz, jelentős ízületi duzzanat alakul ki, a tornát fel kell függeszteni, és orvosi kontroll szükséges. Panaszmentes esetben az ismétlésszámot, a torna időtartamát fokozatosan növelhetjük. A gyógytorna után mindig javasolt az ízület hűtése, jegelése, hogy ne okozzunk gyulladást, elkerüljük az ízület túlzott duzzanatát. Mindig kövesse orvosa és gyógytornásza ajánlásait.

Gyógytorna videóink:

Gyógytorna térdartroszkópia után

Gyógytorna térdprotézis beültetés után

Gyógytorna csípőprotézis beültetés után

Gyógytorna keresztszalag pótlás után

A Dr. Rose Magánkórház vezető gyógytornásza, Duska Zsófia ismerteti a gyakorlatokat.

Kapcsolódó hírek

Viselj Nárciszt!

A Magyar Hospice Alapítvány 1991 óta – több mint 30 éve – gondoskodik a már nem gyógyítható daganatos betegekről és családjaikról. Missziójuk, hogy a daganatos betegek aktív kezelésük lezárultával, lehetőség szerint otthonukban kaphassanak teljes körű, magas színvonalú egészségügyi ellátást. Céljuk a lehető legjobb életminőség biztosítása, a fájdalom enyhítése és a családok lelki támogatása. A Dr. Rose Magánkórház részt vesz a tavaszi "Viselj Nárciszt!" kampányban.
A Magyar Hospice Alapítvány 2025 tavaszán is nagyszabású kampánnyal köszönti a tavaszt, hirdeti a remény és az életvégi méltóság fontosságát.

Tegyünk meg mindent a demencia kialakulása ellen - Demencia Prevenciós Program

A demencia egy olyan tünetegyüttes, amit szellemi hanyatlás, leépülés, végső esetben elbutulás, vagyis egy adott intellektuális, értelmi szintről való visszaesés jellemez. Hátterében valamilyen súlyos agyi kórfolyamat áll, amely miatt romlik az emlékezet, a gondolkodás, a tájékozódás, a megértés, a felismerés és a számolás képessége, megváltozik a személyiség, a viselkedés. A demencia jellemzően a 60 év felettieket érinti, de fiatalabb korban is előfordulhat. A demencia fő rizikófaktorai egyes krónikus betegségek – mint például szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség, a veseelégtelenség, az elhízás és egyéb anyagcsere- és hormonális megbetegedések –, de kialakulása az életmódunkkal is szoros összefüggésben áll.

Látogatási rend változás

Ezúton tájékoztatjuk Önöket, hogy az influenza-járványra való tekintettel kórházunk látogatási rendjét ideiglenesen korlátozzuk, pácienseink és hozzátartozóik egészségének védelme érdekében.