ELLE Magazin: Szendvicsgeneráció – találd meg az egyensúlyt!

2023. szeptember 15.

Szendvicsgenerációnak nevezik a 35-55 éves szülőket, akik a gyermekvállalás kitolódása miatt sokszor még kisgyermekeikről gondoskodnak, emellett pedig az idősödő, betegeskedő szüleik ellátása is rájuk hárul. Dr. Kopacz Erikával, a Dr. Rose Magánkórház pszichiáterével beszélgetett az ELLE Magazin munkatársa.

drrose-szendvicsgeneracio-pszichiatria.jpeg

A rengeteg teendő és felelősség időzavarral, stresszel és testi-lelki feszültséggel járhat, mindez pedig egy olyan életkorral párosul, amelyben gyakori az életközépi válság önmagában is emberpróbáló jelensége. „A fokozott igénybevétel ellensúlyozása érdekében egyre nagyobb figyelmet kellene fordítani az öngondoskodásra, erre azonban sokszor nem marad elegendő idő és energia” – mondja a szakember. Ennek egyik oka, hogy a szendvicsgeneráció tagjai nehéz anyagi helyzetbe kerülhetnek, amikor egyszerre kell támogatniuk a még nem önállósodott gyerekeiket és a segítséget igénylő szüleiket. Általában az anyagi megszorítások a rekreációs tevékenységeket érintik, pont azt, ami a töltődést, kikapcsolódást biztosíthatná.

A gyakran elmaradó énidő, a kikapcsolódás hiánya idővel rányomhatja a bélyegét a párkapcsolatokra is. Sokszor fordul elő, hogy a fókusz a mindennapi teendőkön ragad, a krónikus stressz okozta feszültség pedig gátolja a romantikát és intimitást. A munka-magánélet egyensúly megteremtése jelentős kihívás, hiszen a munkaidő lejártával kezdődik a következő műszak - a másokról való gondoskodás szinte másodállásnak minősül. Az állandó rohanás és a tengernyi feladat eredményezte krónikus stressz hosszú távon a mentális egészségre és a fizikai állapotra is hatással lesz. Idő szűkében elmarad a mozgás, sportolás, nem jut idő egészséges ételek elkészítésére, vagy éppen a lelki feltöltődésre és tartós alvászavar is kialakulhat. Sokan azt érzik, hogy semmire sincs idejük, soha nem érnek a feladatok végére, leginkább magukra és a családjukra nem jut idő, hogy egyszerűen több feladat van, mint amennyi beleférne a napba. Minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy megfeleljenek a saját, vagy a környezet vélt elvárásainak, miközben viszont szétforgácsolják minden energiájukat.

Sajnos sokszor nehezen látjuk be, vagy ismerjük fel a korlátainkat. Fontos, hogy ne egyszerre és ne egyedül akarjunk mindent megcsinálni, ehelyett érdemes segítséget kérni: a feladatok közül néhányat delegálni, családtagokat bevonni a gondozási feladatokba. Amennyiben nehézségeink vannak a stresszel való megküzdéssel, különböző stresszkezelési technikákat sajátíthatunk el szakemberek segítségével. „Számos, mindennaposnak gondolt, kisebb testi panasz összefüggésbe hozható a bennünk lakó feszültségekkel. Így például sokszor nem gondoljuk, hogy a fejfájás, a gyomorbántalmak, vagy éppen, az emésztési zavarok tulajdonképpen a szervezetünktől érkező segélykiáltások, amiket sok esetben a kapkodó étkezés és rendszertelen napirend is okozhat. Ha nem tulajdonítunk jelentőséget ezeknek a jeleknek, akkor hosszabb távon komolyabb betegségek is felléphetnek” – figyelmeztet Dr. Kopacz Erika, a Dr. Rose Magánkórház pszichiátere.

Szintén a tartós stresszből következően a szorongás mellett kialakulhat kimerültség, feszültség, ingerlékenység, alvászavar, de akár depresszió is. A legtöbben azonban csak akkor figyelnek fel az intő jelekre, amikor már súlyosabb tüneteket érzékelnek, melyek akadályozzák őket a napi teendők teljesítésében. Egy időben megkezdett pszichiátriai konzultáció segíthet a problémák gyökerének feltárásában és megértésében, illetve segíthet egyéni, igényekre szabott terápiás utat találni az életegyensúly visszaszerzéséhez és fenntartásához.

Kapcsolódó hírek

Viselj Nárciszt!

A Magyar Hospice Alapítvány 1991 óta – több mint 30 éve – gondoskodik a már nem gyógyítható daganatos betegekről és családjaikról. Missziójuk, hogy a daganatos betegek aktív kezelésük lezárultával, lehetőség szerint otthonukban kaphassanak teljes körű, magas színvonalú egészségügyi ellátást. Céljuk a lehető legjobb életminőség biztosítása, a fájdalom enyhítése és a családok lelki támogatása. A Dr. Rose Magánkórház részt vesz a tavaszi "Viselj Nárciszt!" kampányban.
A Magyar Hospice Alapítvány 2025 tavaszán is nagyszabású kampánnyal köszönti a tavaszt, hirdeti a remény és az életvégi méltóság fontosságát.

Tegyünk meg mindent a demencia kialakulása ellen - Demencia Prevenciós Program

A demencia egy olyan tünetegyüttes, amit szellemi hanyatlás, leépülés, végső esetben elbutulás, vagyis egy adott intellektuális, értelmi szintről való visszaesés jellemez. Hátterében valamilyen súlyos agyi kórfolyamat áll, amely miatt romlik az emlékezet, a gondolkodás, a tájékozódás, a megértés, a felismerés és a számolás képessége, megváltozik a személyiség, a viselkedés. A demencia jellemzően a 60 év felettieket érinti, de fiatalabb korban is előfordulhat. A demencia fő rizikófaktorai egyes krónikus betegségek – mint például szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség, a veseelégtelenség, az elhízás és egyéb anyagcsere- és hormonális megbetegedések –, de kialakulása az életmódunkkal is szoros összefüggésben áll.

Látogatási rend változás

Ezúton tájékoztatjuk Önöket, hogy az influenza-járványra való tekintettel kórházunk látogatási rendjét ideiglenesen korlátozzuk, pácienseink és hozzátartozóik egészségének védelme érdekében.