Megkülönböztethetőek az allergiás tünetek a koronavírus tüneteitől?
A szezonális allergiás rhinitis jellegzetes tünetei a vizes orrfolyás, tüsszögés, könnyezés, orrdugulás, szem-, orr-, torok-, fülviszketés. Ilyen panaszok esetében gondolni kell az allergiás náthára.
Az egész évben fennálló perenniális rhinitis - házipor, állati szőrök, toll... allergia - vezető tünete az orrdugulás, de vizes orrfolyás és tüsszögés is kísérheti.
A korábban már kivizsgált, diagnosztizált allergiás rhinitises pácienseknél ezen tünetek ismertek, de akik még korábban nem észlelték ezeket a panaszokat, gondoljanak allergiás náthára és forduljanak szakorvoshoz.
A korona vírus járvány tünetei elsősorban a láz, köhögés, nehézlégzés, végtagfájdalom, szaglás és íz érzés zavara. Összességében nem az orr tünetek dominálnak.
Folytassuk a megkezdett allergia ellenes kezelést esetleges koronavírus fertőzés esetén?
A kezelést minden esetben folytatni kell. Az allergiás náthás pácienseknek javasoljuk a gyógyszeres kezelés megkezdését még az allergiás tünetek kialakulása előtt. A szokásos gyógyszeres kezelést a koronavírus fertőzés alatt is alkalmazzák.
A korona vírus elleni oltás felvétele hogyan befolyásolja az allergia elleni gyógyszerek hatását? Használhatunk-e szteroidos orrsprayt és más allergia ellen ható gyógyszert az oltás időpontjában?
A tünetektől függően javasolt az allergiás nátha kezelésének folytatása. A lokális szteroidos orrspray és az antihisztamin tartalmú tabletta, spray használata is indokolt az oltás idején is!
Folytathatjuk-e az immunterápiát az oltás felvétele idején?
Megkezdett immunterápia folytatása javasolt, de természetesen a tervezett oltás napján visszaléphetünk a sublingualis (nyelv alatti) terápiás protokollban. A subcutan (bőr alatti) injekciót programozottan eltolhatjuk pár nappal.
Melyek azok a körülmények, amelyek erősíthetik a pollen allergia tüneteit? Segítheti a tünetek enyhítését a maszk és napszemüveg viselése?
Az elhanyagolt krónikus orr és melléküregek betegségei, anatómia deformitás, a nem megfelelően beállított gyógyszeres terápia, az étkezés okozta keresztreakció, a stressz, a levegőszennyeződés, a túlzott antibiotikum fogyasztása, a rossz fizikai állapot egyaránt ronthatja, súlyosbíthatja az allergiás nátha tüneteket.
A szájmaszk és a napszemüveg rendszeres viselése, a gyakori orrmosás, hajmosás, a megfelelő pollenszűrő alkalmazása enyhíthetik az allergiás tüneteket. A fizikai aktivitás, sport, mozgás, megfelelő étkezés és életmód szintén jó hatású lehet.