A gyermekek ortopédiai vizsgálatát újszülöttkorban, gyermekkorban és serdülőkorban is javasolt elvégezni:
- A gyermek születése után, az első vizsgálat négy és hat hetes kor közötti csípőszűrés.
- A második szűrővizsgálatot az önálló járás kialakulásakor javasoljuk, a vizsgálat célja ilyenkor a bokák helyzetének vizsgálata.
- A következő vizsgálat a gyermekek három éves korában ajánljuk.
- Az iskola megkezdése előtt, majd hét, tíz és tizennégyéves korban is javasoltak a gyermek ortopédiai vizsgálatok.
Gyermekek mozgásszervi fejlődését befolyásolhatja a kevés mozgás, a nehéz iskolatáska, sok ülés, a mobil- és számítástechnikai eszközök hosszantartó használata, illetve a versenysportolók esetében a kornak nem megfelelő fizikai terhelés.
Nagyon sokakat érintő probléma a lúdtalp, amiről többen úgy gondolják, hogy egyetlen gyógymódja a talpbetét használata. Pedig nem így van. A gyerekek harántboltozata 4-5 éves kor után alakul ki és megfelelő izomerősítéssel meg lehet előzni a betét viselését.
Másik gyakori probléma a gerincferdülés. Itt meg kell különböztetni a gerinc oldalirányú görbületét a hanyag tartástól és a Scheuermann-kórtól:
- Az oldalirányú gerincgörbületeknek nem lehet tudni pontosan az okát, de évenkénti szűrővizsgálatokkal, gyógytornával jól kezelhetők. Nagyon ritkán fordul elő, hogy a gerinc olyan deformitást ér el, hogy műtétre lenne szükség.
- Hanyag tartásról akkor beszélünk, amikor a gerinc nem ferde, de a normális görbületei fokozottak. Ilyen például, ha valakinek domborúbb a háta, mint kellene. A megfelelő gyógytornával ezen is lehet segíteni.
- A hanyag tartástól el kell különíteni a hasonló tüneteket okozó Scheuermann-kórt. Ezt a betegséget oldalirányú röntgenfelvétellel ki lehet szűrni és hatékonyan lehet korrigálni gyógytornával.
A szűréseken túl a következő gyermekortopédiai problémákkal érdemes felkeresni gyermek ortopédiai szakrendelést:
- csecsemők eltérő mozgásfejlődése
- gerincfájdalom
- gerincoszlop rendellenes görbülete
- hanyag testtartás
- izmok merevsége
- kezek-lábak, gerinc beszűkült mozgásterjedelme
- púpos hát, előredomborodó has
- rendellenes lábtartás
- rendellenes testtartás, aszimmetria
- talp fájdalom
A gyerekek számára különösen fontos a rendszeres mozgás, sportolás, hiszen ebben az időszakban, alakul ki a vázrendszerünk, izomzatunk. Mozgásszervi elváltozások esetén is fontos, hogy mozogjon a gyerek, ilyenkor az ortopéd szakorvos és a gyógytornász a család bevonásával alakítják ki a megfelelő terápiás tervet, amely többek között tartalmazza a szükséges gyógytornát.