A demencia korral jár?

2025. január 24.

Az életkor előrehaladtával sokan tapasztalhatják, hogy idősebb szeretteik feledékennyé válnak, vagy nehezen találják a megfelelő szavakat. De vajon mikor van okunk aggodalomra? Dr. Ilniczky Sándor, a Dr. Rose Magánkórház neurológus szakorvosa szerint nem szabad figyelmen kívül hagyni ezeket a jeleket. „Amennyiben egy idős ember feledékenységre, gondolkodási nehézségekre panaszkodik, azt nem lehet azzal elintézni, hogy ez betudható az életkorának” – hangsúlyozza a neurológus. Ez az egyik ok, amiért a Dr. Rose Magánkórház kifejlesztette a Demencia Prevenciós Programot.

drrose-demencia-idoskor-szurovizsgalat

Mi az a demencia, és miért fontos időben felismerni?

A demencia, más néven szellemi leépülés, elbutulás, egy olyan tünetegyüttes, amelyet különböző betegségek okozhatnak, például az Alzheimer-kór, amely az esetek körülbelül kétharmadát teszi ki. A demencia fő rizikófaktora a magas életkor, azonban bizonyos krónikus betegségek – mint például szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség, a veseelégtelenség, az elhízás és egyéb anyagcsere- és hormonális megbetegedések– növelhetik a demencia kialakulásának valószínűségét, de a demencia kialakulása az életmódunkkal is szoros összefüggésben áll. A neurológus szakember elmondása szerint a demenciát okozó betegségek egy része, ha időben felfedezik, még gyógyítható vagy visszafordítható lehet. „Azokban a ritka esetekben, amikor kiderül, hogy visszafordítható, gyógyítható demenciákról van szó, az ennek megfelelő kezeléseket mielőbb elkezdjük. Fontos tudni azonban, hogy a betegség előrehaladtával a kezelés hatékonysága csökkenhet. Ezért kulcsfontosságú, hogy a gyanús tünetek jelentkezésekor mihamarabb forduljunk szakemberhez.” – avat be a részletekbe Dr. Ilniczky Sándor.

Hogyan segít a Dr. Rose Magánkórház Demencia Prevenciós Programja?

A program átfogó diagnosztikai vizsgálatokat és egyénre szabott kezelési tervet kínál. Ezek közé tartozik:

  • Agyi MR vizsgálat, amely segít feltárni az a demenciát okozó elváltozásokat.
  • Laboratóriumi vizsgálatok az anyagcsere- és hormonális zavarokat azonosítják, beleértve az új, Alzheimer-kór specifikus béta-amiloid vizsgálatát.
  • Pszichológiai tesztekkel vizsgálják a gondolkodási funkciókat és meghatározzák a demencia mértékét, fajtáját.
  • Teljes orvosi belgyógyászati kórelőzmény felvétel és fizikális vizsgálat, EKG vizsgálattal.
  • Részletes neurológiai szakvizsgálat.
  • Anyaki erek ultrahang vizsgálata.
  • Belgyógyászati kiértékelő, összegző megbeszélés személyesen az eredményekről, a megelőzési tervről.

„Ez a szűrőprogram lehetővé teszi azt, hogy megállapítsuk, hogy valakinél valóban fennáll-e a szellemi leépülés, illetve ennek mi lehet az oka. Az egyéni kockázati tényezők ismeretében, megelőzési terv alapján, a kezeléseket is el tudjuk indítani” – mutat rá a Dr. Rose Magánkórház neurológusa.

Kinek ajánlott a programban való részvétel?

A szűrőprogramot azoknak ajánlják, akik magukon, vagy családtagjaikon demenciára utaló jeleket észlelnek. Ilyen tünetek lehetnek:

  • Memóriazavarok, feledékenység, beszédzavar, hozzátartozók összekeverése.
  • Gondolkodási nehézségek, döntéshozatali zavarok.
  • Tájékozódási problémák, mint például eltévedés ismert helyeken.
  • A viselkedés, magatartás, személyiség jelentős megváltozása.

Emellett érdemes a programban részt venni azoknak is, akik családjában halmozottan fordultak elő hasonló betegégek, vagy akik életmódbeli kockázati tényezőkkel rendelkeznek.

Mit lehet tenni a demencia megelőzése érdekében?

Szűrővizsgálatok segítségével felmérhető a páciensek aktuális mentális és szellemi állapota, komplex diagnosztikai vizsgálatok segítségével feltérképezhetők a demencia egyes fajtáinak kialakulása szempontjából fontos egyéni kockázati tényezők.

Dr. Ilniczky Sándor kiemeli az életmódbeli változtatások fontosságát: „Ide tartoznak azok a gyakorlatok, amelyek az elme frissen tartására szolgálnak. Ezeket a betegek önmaguk is tudják végezni, illetve egy kis iránymutatással céltudatosan és célirányosan is végezhetőek memóriafejlesztő gyakorlatok.”

A fizikai aktivitás, az egészséges étrend és a szellemi funkciók intenzív használata is kulcsfontosságú szerepet játszik. Az olyan tevékenységek, mint az olvasás, a kirakósjáték, vagy új készségek, nyelvek tanulása, mind hozzájárulhatnak az agy fittségének megőrzéséhez.

Lépjen időben!

„Ne hagyjuk, hogy az időskori feledékenységet az életkor elkerülhetetlen részeként kezeljük. Ha felmerül a demencia gyanúja, mindenképpen érdemes elsősorban azt tisztázni, hogy valóban fennáll-e demencia, másodsorban pedig azt, hogy ezt vajon mi okozza” – hangsúlyozza Dr. Ilniczky Sándor. A Dr. Rose Magánkórház Demencia Prevenciós Programja segít abban, hogy időben azonosítsuk a tüneteket és lehetőség szerint lassítsuk, vagy megállítsuk a folyamatot.