Milyen esetben van szükség TRUS biopsziára?
TRUS (transrectal ultrasound) biopsziára, azaz transrectalis (végbélen keresztüli) vagy transperinealis (gáton keresztüli) ultrahang vezérelt prosztata mintavételre akkor van szükség, amikor a PSA (Prosztata Specifikus Antigén) szint emelkedése és/vagy a végbélen történő fizikális prosztata vizsgálat és/vagy prosztata multiparaméteres MRI-vizsgálat rosszindulatú daganat gyanúját vetette fel. Ez esetben szövettani vizsgálat szükséges a diagnózis és a további terápia felállításához. Ha a prosztatarák rejtve marad, a kezelés nem kezdhető el időben, ami jelentősen befolyásolhatja a gyógyulás esélyét, a nem időben felfedezett prosztata daganat pedig kisebb eséllyel gyógyítható.
Milyen előzetes vizsgálatok szükségesek?
A beavatkozást megelőzően az urológiai vizsgálaton felül laborvizsgálat és aneszteziológiai konzultáció, 30 év felett pedig nyugalmi EKG is szükséges.
Hogyan készüljön fel a TRUS biopsziára?
A beavatkozás előtt amennyiben a páciens egyéb társbetegség miatt (pl. pitvarfibrilláció, mélyvénás trombózis) vérhígító gyógyszert szed, annak elhagyására vagy az adagolásának átállítására lehet szükség. Erről részletes tájékoztatót kap a biopszia előtti urológiai vizsgálaton.
A beavatkozás előtti napon az utolsó étkezés ebéd legyen, a vacsorát hagyja ki. Aznap este helyezzen fel egy Betadine végbélkúpot, és vegye be az orvosa által felírt antibiotikumot.
A beavatkozás napján éhgyomorra érkezzen, valamint reggel ismét helyezzen fel egy Betadine végbélkúpot.
Ezek az előkészületek segítenek csökkenteni az esetleges fertőzéses szövődmények kockázatát. Kérjük, kövesse pontosan orvosa utasításait a biztonságos és sikeres beavatkozás érdekében.
Hogyan történik a TRUS biopszia?
A beavatkozás altatásban történik, megfelelő antibiotikumos védelem mellett. A végbélen vagy a gáton keresztül ultrahang vizsgálófejjel történő célzás segítségével, egy vékony tűvel történik a minták kivétele. Mindkét prosztata lebenyből általában 6-6 mintavétel történik, de ez egyes esetekben eltérhet. A szükséges mintavétel számát a kor, a korábbi vizsgálati eredmények (előzetes MRI vizsgálat), illetve a prosztata mérete határozza meg.
Mi a teendő TRUS biopszia után?
A páciens beavatkozás után 4-5 órával elhagyhatja a kórházat. A beavatkozást követően az orvosa által felírt antibiotikumot aznap este szükséges bevenni. A beavatkozás után fontos a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás. A fizikai megterhelés 4 hétig kerülendő. A TRUS biopszia sem az általános állapotra, sem a szexuális funkcióra nincs hatással, így a megszokott életmód folytatható.
Milyen kockázatokkal jár a TRUS biopszia?
A beavatkozást követően előfordulhatnak vizelési problémák, például irritatív panaszok, gyakori vizelési inger vagy akár vizeletelakadás. Emellett véres vizelet, illetve véres ondóürítés is előfordulhat. Ezek a tünetek néhány nap/hét után spontán megszűnnek.
Ritkábban gyulladásos szövődmények, például húgyúti fertőzés vagy prosztatagyulladás is kialakulhatnak. Emellett, bár rendkívül ritka, kórházi fertőzések és mélyvénás trombózis is előfordulhat, azonban ezek kockázata a megfelelő protokollok betartása mellett minimális.
A TRUS biopszia ára
Aktuális árainkat megtalálja az árak menüpont alatt.
MIÉRT DÖNTSÖN A DR. ROSE MAGÁNKÓRHÁZ MELLETT?
- Felkészült szakorvosok, modern diagnosztikai és terápiás eszközök.
- Empatikus, emberközpontú hozzáállás. Szakorvosaink mindvégig szem előtt tartják a páciensek komfortérzetét és biztonságát.
- Prémium színvonalú fekvőbeteg részleg. 3 műtő és 24, minden igényt kielégítő betegszoba – 33 betegággyal – áll pácienseink rendelkezésére. A legmagasabb szakmai színvonal találkozik a gyógyulást segítő exkluzív környezettel, ahol biztonságban és nyugalomban gyógyulhat.
- Gyors és tervezhető időpontok. Az első szakorvosi konzultációtól számított 1-2 héten belül biztosítunk időpontot a szükséges beavatkozásra.
Urológiai panaszaival forduljon bizalommal a Dr. Rose Magánkórház orvosaihoz.