Blog

Segítünk eligazodni az egészség összetett világában: izgalmas cikkek és videók szakértőink közreműködésével.

Életmódorvoslás

Napjainkban a leggyakrabban előforduló krónikus betegségek a magas vérnyomás, a gerincbetegségek, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a szívkoszorúér-betegségek, illetve a pajzsmirigy rendellenességei. Az életmódunkkal összefüggő krónikus betegségek megelőzéséről és kezeléséről kérdeztük Dr. Beta Borbálát a Dr. Rose Magánkórház foglalkozás-egészségügyi szakorvosát.

Kombinált mellplasztika a tökéletes formáért

A modern plasztikai sebészet számos lehetőséget kínál azoknak a nőknek, akik elégedetlenek mellük méretével vagy formájával. A mellnagyobbítás és a mellfelvarrás külön-külön is népszerű beavatkozások, azonban egyre többen választják ezek kombinációját, hiszen a kombinált mellplasztika a megereszkedett mellek korrekciójára és a volumen növelésére egyszerre nyújt megoldást.

A demencia korral jár?

Az életkor előrehaladtával sokan tapasztalhatják, hogy idősebb szeretteik feledékennyé válnak, vagy nehezen találják a megfelelő szavakat. De vajon mikor van okunk aggodalomra? Dr. Ilniczky Sándor, a Dr. Rose Magánkórház neurológus szakorvosa szerint nem szabad figyelmen kívül hagyni ezeket a jeleket. „Amennyiben egy idős ember feledékenységre, gondolkodási nehézségekre panaszkodik, azt nem lehet azzal elintézni, hogy ez betudható az életkorának” – hangsúlyozza a neurológus. Ez az egyik ok, amiért a Dr. Rose Magánkórház kifejlesztette a Demencia Prevenciós Programot.

Karácsonyi tippek a dietetikustól

Mindenki számára ismerős lehet az ünnepek utáni érzés, hogy megint túlzásba vitte a karácsonyi és szilveszteri finomságok élvezetét. Az is gyakran előfordul, hogy az év végén megfeledkezünk egészséges szokásainkról, kevesebbet mozgunk, gyakrabban fogyasztunk alkoholt. A karácsony közeledtével a Dr. Rose Magánkórház dietetikusa, Dobák Zita foglalja össze az ünnepi étkezéssel kapcsolatos tanácsait.

Előzzük meg az őszi-téli időszakban előforduló légúti fertőző betegségeket

Hamarosan beköszönt a tél, és ezzel együtt a légúti vírusfertőzések és bakteriális társfertőzések időszaka, így nem árt az óvatosság. A légúti fertőzések időszakában tartsunk távolságot a tüneteket mutató emberektől. Betegen ne menjünk közösségbe. Lehetőleg kerüljük a zsúfolt helyeket és ügyeljünk a higiéniára, mely magába foglalja a rendszeres kézmosást, felületek fertőtlenítését. Ha pedig krónikus betegségünk van, érdemes rendszeres orvosi konzultációra járni.

Terhességi cukorbetegség

A terhességi cukorbetegség – más nevén gesztációs diabétesz – sok kismamát érint. Bár általában csak a terhesség idejére korlátozódik, fontos figyelmet fordítani rá, mert hatással lehet az anya és a magzat egészségére. „A terhességi cukorbetegség diagnózisa eleinte ijesztő lehet, de a megfelelő odafigyeléssel, diétával és mozgással kordában tartható, és így minimalizálhatjuk a kockázatokat mind az anya, mind a baba számára” – hívja fel a figyelmet Dr. Balogh Illés a Dr. Rose Magánkórház endokrinológus-nőgyógyásza.

Az orrsövényferdülés és kezelése

Az orrsövényferdülés gyakori állapot, amely a magyar lakosság kétharmadát érinti. Az orrsövény, amely elválasztja az orr két üregét, gyakran nem egyenes, és ez légzési nehézségekhez, orrduguláshoz és visszatérő orrmelléküreg-gyulladáshoz vezethet. Sokan kamaszkoruktól szenvednek ettől az elváltozástól, míg másoknál sérülés vagy trauma okozhatja az orrsövény deformitását. Dr. Velich Attila, a Dr. Rose Magánkórház fül-orr-gégész szakorvosa segítségével bemutatjuk, hogy mi az orrsövényferdülés, milyen tünetekkel jár, mikor válik szükségessé az orrsövényműtét, és hogyan zajlik a beavatkozás.

Nőgyógyászati citológia

A nőgyógyászati citológiai vizsgálat, más néven méhnyakrákszűrés, alapvető szerepet játszik a méhnyakrák korai felismerésében és megelőzésében. A méhnyakrák világszerte az egyik leggyakoribb nőgyógyászati daganattípus, azonban a rendszeres szűréseknek köszönhetően jelentős mértékben csökkenthető a betegség kialakulásának és előrehaladásának esélye. A citológiai vizsgálatok nem csak a rákos elváltozások, hanem a rákmegelőző állapotok felismerésében is rendkívül hatékonyak, így lehetőséget biztosítanak a korai beavatkozásra.

Ne féljünk az urológustól!

Képzelje el, hogy egy urológiai rendelésen várakozik. Ez nem az a hely, ahol az ember arra számítana, hogy jól fog szórakozni. Nos, Dr. Rosta Gáborral beszélgetve ezt az elképzelést érdemes újragondolni. Kiderül, hogy a szexuális diszfunkciók és hólyaggyulladások gyógyítása mellett a humor is Dr. Rosta eszköztárának szerves része.