Milyen esetben van szükség TURP műtétre?
TURP (transurethral resection of the prostate) műtétre, azaz a prosztata húgycsövön keresztüli részleges vagy teljes eltávolítására vagy bemetszésére vizeletürítési zavar esetén lehet szükség, a megelőző konzervatív gyógyszeres kezelés sikertelensége esetén.
A prosztata gesztenye nagyságú, a hátsó húgycsőszakaszt veszi körül a hólyagnyak és a húgycső záróizomzata között. 35. életév körül a prosztata növekedésnek indul, és ez a növekedés az 50. életév körül már olyan kifejezett lehet, hogy a hátsó húgycsőszakaszt összenyomhatja, ezzel akadályozva a vizeletáramlást. A vizeletürítési zavar tünetei:
- gyengült vizeletsugár
- utócsepegés
- gyakori vizeletürítés
- nehezített vizelés
- hirtelen kialakuló teljes vizelési képtelenség
- vizeletelakadás.
Ezen panaszok hátterében a prosztata megnagyobbodása (prostata hyperplasia) mellett a hólyagnyak szűkülete, illetve merevsége (sphinctersclerosis) is állhat. Amennyiben a gyógyszeres kezelés nem hoz kielégítő eredményt, akkor javasolt a prosztata húgycsövön át magas frekvenciájú árammal (diatermia) történő rezekciója, amely eljárás évtizedek óta a legjobban bevált kezelési módszer. A műtét eredményeképpen a gyakori vizeletürítéshez kapcsolódó panaszok az esetek többségében csökkennek: a nehezített vizeletürítés javul, a vizeletsugár erősebbé válik és csökken a vizelés után hólyagban maradó vizelet mennyisége.
Hogyan készüljön fel a TURP műtétre?
A beavatkozás nem igényel speciális felkészülést a páciens részéről.
Milyen előzetes vizsgálatok szükségesek?
A beavatkozást megelőzően az urológiai vizsgálaton felül laborvizsgálat és aneszteziológiai konzultáció, 40 év felett EKG és mellkasröntgen is szükséges.
Hogyan történik a TURP műtét?
A műtét altatásban vagy gerincközeli érzéstelenítésben történik. A műtét során a húgycsövön keresztül speciális hólyagtükrözéshez alkalmas eszközt (resectoscop) vezetnek a hólyagba. Ez az eszköz elektromos véggel rendelkezik, ami magas frekvenciájú áramot használva vágásra és vérzéscsillapításra is alkalmas. A hátsó húgycsőbe bedomborodó, a vizeletáramlást akadályozó prosztataszövetet rétegről-rétegre haladva távolítják el. A műtét során kizárólag a prosztata megnagyobbodott része kerül eltávolításra, míg az úgynevezett sebészi tok érintetlen marad. Ez fontos szempont, mivel az évek múlásával – bár ritkán – fennáll annak a lehetősége, hogy a prosztata ismét megnagyobbodik. Továbbá a műtétet követően is ugyanúgy javasolt a rendszeres prosztatarák-szűrés, mint bármely más beteg esetében. Ez segít a prosztata esetleges rosszindulatú elváltozásainak korai felismerésében és kezelésében. A kimetszett prosztata szövetek szövettani vizsgálatra kerülnek. Az eltávolítással szemben a prosztata bemetszés a hólyagnyakon, illetve a húgycső prosztatán keresztülhaladó szakaszán történik, így szövettani vizsgálatra alkalmas anyag eltávolítására ez esetben nem kerül sor. A műtét végén a húgycsőben lévő sebfelszínen történő vérzéscsillapítás után 2-5 napra állandó hólyagkatéter kerül behelyezésre.
Mi a teendő TURP műtét után?
A beavatkozást követően a prosztata méretétől függően általában 2-3 éjszakás kórházi megfigyelés szükséges. Az első napon a húgyhólyagot fiziológiás sóoldattal öblítjük, hogy elősegítsük a véralvadék eltávolítását és a vizelet feltisztulását. Miután a vizelet tisztává válik, az öblítést leállítjuk és az állandó katétert eltávolítjuk.
A beavatkozás után kiemelten fontos a megfelelő folyadékbevitel, napi 2-3 liter folyadék fogyasztása ajánlott. A fizikai megterhelés kerülése szintén elengedhetetlen. Ne végezzen nehéz fizikai munkát és sporttevékenységet legalább 4 hétig.
Amennyiben a beavatkozást követően vizeletürítéssel kapcsolatos panaszok jelentkeznek, ezek ellenőrzésére és a vizeletáramlás mérésére a műtét utáni kontrollvizsgálaton kerül sor.
Milyen kockázatokkal jár a TURP műtét?
A műtét általában nem befolyásolja a merevedési képességet. A nemzőképesség azonban az esetek körülbelül 70%-ában elveszik, mivel a hólyagnyak bemetszése miatt az ejakuláció során az ondó nem a húgycsőbe, hanem a húgyhólyagba jut. Az ondó a következő vizeletürítés során távozik a húgyhólyagból. Ennek az állapotnak nincs egészségügyi kockázata.
Fontos megjegyezni, hogy ez a műtét nem sterilizációs beavatkozás, tehát nem jelenti azt, hogy a páciens teljesen nemzőképtelenné válik, ezért a megfelelő védekezés nemi aktus során továbbra is javasolt. Ha a páciens családtervezése még nem zárult le, érdemes a műtét előtt megfontolni a lehetőségeket. A műtét után a spontán megtermékenyítés esélye körülbelül 10% a retrográd ejakuláció miatt. Sikertelenség esetén IVF program ajánlott.
A műtétet követően a véres vizeletürítés akár 1-2 hétig is fennállhat. Emellett előfordulhatnak utóvérzések, irritatív panaszok és átmeneti vizeletvisszatartási problémák. Ritkábban gyulladásos szövődmények, kórházi fertőzések, vagy mélyvénás trombózis léphet fel, de ezek kockázata a megfelelő protokollok betartása mellett minimális.
A TURP műtét ára
Aktuális árainkat megtalálja az árak menüpont alatt.
MIÉRT DÖNTSÖN A DR. ROSE MAGÁNKÓRHÁZ MELLETT?
- Felkészült szakorvosok, modern diagnosztikai és terápiás eszközök.
- Empatikus, emberközpontú hozzáállás. Szakorvosaink mindvégig szem előtt tartják a páciensek komfortérzetét és biztonságát.
- Prémium színvonalú fekvőbeteg részleg. 3 műtő és 24, minden igényt kielégítő betegszoba – 33 betegággyal – áll pácienseink rendelkezésére. A legmagasabb szakmai színvonal találkozik a gyógyulást segítő exkluzív környezettel, ahol biztonságban és nyugalomban gyógyulhat.
- Gyors és tervezhető időpontok. Az első szakorvosi konzultációtól számított 1-2 héten belül biztosítunk időpontot a szükséges beavatkozásra.
Urológiai panaszaival forduljon bizalommal a Dr. Rose Magánkórház orvosaihoz.