A terhesség 14. hete
A második trimesztert úgy is szokták emlegetni, mint a várandósság nászútját. Az émelygést mintha elfújták volna, a szervezet megtette a magáét, hogy a baba létfontosságú szervei működésképesség váljanak, így Ön most kifejezetten megkönnyebbültnek, energikusnak, és általában szexuálisan is aktívnak érezheti magát. Egyszerűen ragyog!
Kismama
Kedélyállapotát továbbra is a felszabadultság, az anyasággal kapcsolatos pozitív érzelmek előretörése jellemzi. Méhe már jól tapintható. A hormontermelés feladatán túl a méhlepény egy összekötő funkciót is betölt Ön és magzata között. A köldökzsinóron keresztül biztosítja a magzat oxigén- és tápanyag ellátását, valamint a salakanyagcserét, kiszűri a terhességet veszélyeztető káros anyagokat.
Baba
A fejlődés igazán felgyorsul. Babája rohamos tempóban növekszik. A középfül csontjai is fejlődésnek indulnak, így a magzata nemsokára hallani fogja az őt körülvevő emberek hangjait. Az eddig távol ülő szemek közelednek egymáshoz, a kicsi arca folyamatosan formálódik. Megjelennek a bélbolyhok is, amik a belek perisztartikus mozgását segítik elő, s a vese is képes már kiválasztani a magzatvízből nyert folyadékot. A magzatvíz 3 óránként teljesen lecserélődik.
Vizsgálatok
A héten nem kell semmilyen vizsgálaton részt vennie. Szabadidejében kezdje el tervezgetni a babszobát vagy szerezze be az első babaholmikat
Szakember/orvos tanácsa
A terhesség időszaka alatt elképzelhető, hogy bizonyos vitaminkészítményeket kell majd fogyasztania, de adódhat olyan eset is, amikor gyógyszert kéne bevennie. Fontos, hogy erről mindig egyeztetessen nőgyógyászával, illetve minden esetben, amikor szükséges gyógyszerbevétel, jelezze a szakorvosnak, hogy várandós!
Életmód
Jelentős változásokra a héten nem kell számítania, egyszerűen csak élvezze, hogy várandós. Amennyiben terhessége nyári időszakra esik érdemes odafigyelnie a megfelelő napvédelemre. A megváltozott hormonháztartás miatt bőre a napfényre is érzékenyebben reagál. Az arra hajlamosaknál májfoltok is megjelenhetnek, amit megfelelő fényvédelemmel megelőzhet, vagy csökkentheti az elszíneződés erősségét. Napsütötte időszakokban (akár télen is) használjon fényvédő arckrémet, illetve napvédő tejet. Mértékkel napozhat is, azonban érdemes a korábban használtál erősebb fényvédőfaktorú naptejet használnia. A mellét és hasát lehetőleg ne napoztassa, mivel a várandósság alatt az megnyúlik, elvékonyodik, és ha esetleg már csíkok is megjelentek rajta, a nap hatására nehezen eltüntethető barnulási csíkok keletkezhetnek.