Portfolio.hu: Állami várólista helyett a magánegészségügyet választják a magyarok

2021. szeptember 7.

A koronavírus-járvány miatt elhalasztott beavatkozások miatt a műtéti várólisták jelentősen nőttek. Nem meglepő tehát, hogy a betegek egy része az állami ellátás helyett a magánegészségügyet választotta. A Dr. Rose Magánkórház idén januárban 100%-os növekedést tapasztalt az ortopédiai műtétek számát tekintve 2020. azonos időszakához képest, és a júniusi beavatkozások száma is több mint kétszer annyi volt, mint tavaly ilyenkor.

Hangody László

Prof. Dr. Hangody László ortopéd-traumatológus szakorvos szerint ugyanakkor kérdés, hogy vajon megmarad-e ez a fokozott érdeklődés a magánszektor irányában, a Portfolio-nak úgy fogalmazott, valószínűnek tartja, hogy fél-egy év múlva a betegek egy része visszatér majd az állami ellátórendszerhez, ugyanakkor a magánszolgáltatókat választók aránya nagyobb lesz, mint a járvány előtt volt.

Mozgásszervi problémák a magyar lakosság jelentős részét érintik, a Dr. Rose Magánkórházban az ortopédiai műtét a második legkeresettebb műtéti típus, az elvégzett ortopédiai beavatkozások aránya a többi műtéthez képest folyamatosan nőtt az elmúlt két évben: 2019. szeptemberétől döntően térd- és csípőműtéteket végeztek, a 2021-ben tapasztalt nagy műtétszám-növekedést is a két műtéttípus iránti kereslet szignifikáns növekedése okozta. A magánkórháztól megtudtuk,

IDÉN JANUÁRBAN 100%-OS NÖVEKEDÉST TAPASZTALTAK AZ ORTOPÉDIAI MŰTÉTEK SZÁMÁT TEKINTVE 2020. AZONOS IDŐSZAKÁHOZ KÉPEST,

és a júniusi beavatkozások száma is több mint kétszer annyi volt, mint tavaly ilyenkor. A jelentős növekedés hátterében az állhat, hogy járvány miatt elhalasztott beavatkozások az állami szektorban régóta csúsznak, ennek következtében pedig a műtéti várólisták is jelentősen nőttek.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkező (NEAK) adatai szerint szeptember elején az átlagos tervezett várakozási idő egy térdprotézis műtétre 598 nap, a várakozók száma 8316, míg csípőprotézis műtétre 493 nap a tervezett várakozási idő, és jelenleg 7101-en várnak a beavatkozásra.

"A járvány előtti időszakban is már évek óta komoly küzdelem folyt azért, hogy a várólisták rövidebbek legyenek. Az endoprotetikai műtéteket - például csípő-, térd- és vállprotézis műtétek -illetően az volt a célkitűzés, hogy 3-4 hónapon belül sorra tudjon kerülni az, aki ilyen beavatkozásra szorul, de ezt nagyon nehéz megvalósítani az állami szektorban. Nálunk ugyanakkor nincs várólista” – mondta a Portfolio-nak Prof. Dr. Hangody László, a Dr. Rose Magánkórház ortopéd-traumatológus szakorvosa, aki szerint alapvetően három tényező játszik abban szerepet, hogy valaki a magánegészségügyi ellátás felé fordul: a szabad orvosválasztás, a várakozási idő, hiszen egy magánintézményben a beavatkozás pontos időpontja tervezhetőbb, ahogy maga a műtét módja, a kórházban tartózkodás időtartama is, ehhez kapcsolódóan pedig a kórházi körülmények sem elhanyagolhatóak.

A betegek nagyobb figyelmet kapnak az állami ellátáshoz képest, hiszen az ellátószemélyzet eleve kisebb számú beteggel foglalkozik – tette hozzá a szakorvos.  Jellemzően az idősebb korosztály körében végeznek endoprotetikai beavatkozást.

"Amikor már a térd-, váll-, csípőízület olyan szintű kopást szenvedett el, hogy az ízületnek csak a teljes kicserélésével tudunk hatékony eredményt elérni, akkor jelent megoldást ez a műtét, amely jellemzően – beavatkozástól függően – néhány napos kórházi tartózkodással jár” – tudtuk meg Dr. Hangody Lászlótól. A középkorú és fiatalabb páciensek esetén az artroszkópos, vagyis ízületi tükrözéses műtét a legjellemzőbb, szalagpótlás, porcátültetés, tengelykorrekció, illetve a különböző szalagokon, inakon végzett műtéti beavatkozások a leggyakoribbak.

AZ ARTROSZKÓPOS BEAVATKOZÁSOK ÁRA NAGYJÁBÓL 1 MILLIÓ FORINT KÖRÜL ALAKUL, AZ ENDOPROTETIKAI BEAVATKOZÁSOK ENNÉL DRÁGÁBBAK, KÖZEL 2 MILLIÓ FORINTBA KERÜLNEK.

A Dr. Rose Magánkórházban jelentős számú külföldi páciens is megfordul, sokan érkeznek a környező országokból, például Romániából, Szlovákiából, Ukrajnából, vagy épp Ausztriából.

"Jelenleg Magyarországon érdemi kiegészítő biztosítás nincs, tehát aki a privát szektorban szeretne egy ilyen műtétet, annak vagy állnia kell a már említett magas költségeket, vagy pedig olyan speciális – akár nem is hazai – biztosítással kell rendelkeznie, ami átvállalja ezeket a költségeket. Mindezidáig nem volt jelentős azok száma, akik ezt be tudták vállalni. Most azonban egyre inkább azt látom, és ebbe a járvány és az egészségügyben történt változások is bele játszanak, hogy jelentősen megnőtt a magánszektort választók aránya” – mondta a szakorvos.

Forrás: portfolio.hu, 2021. szeptember 06.

Kapcsolódó hírek

Tegyünk meg mindent a demencia kialakulása ellen - Demencia Prevenciós Program

A demencia egy olyan tünetegyüttes, amit szellemi hanyatlás, leépülés, végső esetben elbutulás, vagyis egy adott intellektuális, értelmi szintről való visszaesés jellemez. Hátterében valamilyen súlyos agyi kórfolyamat áll, amely miatt romlik az emlékezet, a gondolkodás, a tájékozódás, a megértés, a felismerés és a számolás képessége, megváltozik a személyiség, a viselkedés. A demencia jellemzően a 60 év felettieket érinti, de fiatalabb korban is előfordulhat. A demencia fő rizikófaktorai egyes krónikus betegségek – mint például szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség, a veseelégtelenség, az elhízás és egyéb anyagcsere- és hormonális megbetegedések –, de kialakulása az életmódunkkal is szoros összefüggésben áll.

Látogatási rend változás

Ezúton tájékoztatjuk Önöket, hogy az influenza-járványra való tekintettel kórházunk látogatási rendjét ideiglenesen korlátozzuk, pácienseink és hozzátartozóik egészségének védelme érdekében.

Heti Napló: Demencia

A demencia már 250 ezer embert érint Magyarországon, és ez a szám rohamosan növekszik. Felismerhető-e időben a demencia? Lehet lassítani a folyamatot? Az ATV Heti Napló c. műsorában a Dr. Rose Magánkórház szakorvosait, Dr. Junger Évát és Dr. Ilniczky Sándort, illetve Prof. Dr. Boksay Istvánt, a New York Egyetem (NYU) nyugalmazott pszichiáterét kérdezték a demencia kialakulásával és szűrésével kapcsolatban.