Tegyünk meg mindent a mellrák ellen!

2024. October 7.

A mellrák elleni küzdelem legfontosabb eszköze a rendszeres szűrővizsgálat. Ezen túl a betegség kialakulásának esélyét csökkenthetjük az ideális testsúly megtartásával, az alkoholfogyasztás és dohányzás minimalizálásával és rendszeres mozgással. Ismerje meg életmódajánlásainkat.

drrose-mellrak-mammografia.jpg

Ismerjük meg a mellünket!

A rendszeres szűrővizsgálatokon való részvételt egészítsük önvizsgálattal: havi rendszerességgel vizsgáljuk meg a melleinket, hónaljunkat és a kulcscsontunk és melltartó alsó vonaláig terjedő területet. A mellünk mirigyes állományból, valamint az emlő formáját adó zsír- és kötőszövetből áll. Az önvizsgálat során ujjainkkal körkörös mozdulatokkal vizsgáljuk át az említett területeket, álló és fekvő helyzetben. A mellbimbókat is ellenőrizzük. Ne feledjük az önvizsgálat során, nem kizárólag a mellet, hanem a kulcscsonttól a mellek aljáig terjedő területet, és a hónaljunkat is vizsgáljuk át. 

Az önvizsgálat elsajátítása minden korosztály számára fontos, hiszen a betegség 35 év alatti nők körében is előfordul. Rendszeres menstruáció esetén, vizsgálja melleit minden hónapban lehetőleg ugyanazon a napon. Változó korban is minden hónapban egyszer, egy meghatározott napon végezzen önvizsgálatot. A mellvizsgálatot ne időzítsük a menstruáció idejére. Fontos megértenünk, hogy a mellünk változik a menstruációs ciklus alatt. Sokan tapasztalnak érzékenységet, feszülést a menstruáció ideje alatt.

Ne ijedjünk meg, a mell szerkezete mirigyszerű, göröngyös tapintású. Előfordulhatnak mell ciszták a mellünkben, amelyek nem rosszindulatú elváltozások, a cisztákat radiológus tudja megkülönböztetni az egyéb elváltozásoktól.

Milyen tüneteket figyeljünk magunkon?

Ha az alábbi tüneteket észleli magán, haladéktalanul forduljon orvoshoz:

  • mellben, vagy a hónaljban lévő csomó, sűrűbb szövet állomány
  • a mell méretének, formájának megváltozása
  • a mell bőrfelszínének megváltozása
  • a mellbimbó tartós befordulása
  • váladékozó vagy vérző mellbimbó
  • elszíneződött, hámló bőrfelszín
  • narancs felületéhez hasonló bőrfelszín

Életmódajánlásaink

Figyeljünk az étkezésünkre

A nyugati társadalom étkezési szokásainak terjedésével nőtt a mellrák előfordulása, emiatt drámai esetszám növekedést regisztráltak Japánban, Indiában és Kínában is. A nyugati étrendre jellemző a magas zsír és cukorfogyasztás, a könnyen elérhető gyorséttermek kínálata, a chipsek és édességek, tartós élelmiszerek mind hozzájárulnak a magas kalóriatartalmú egészségtelen táplálkozáshoz. 

Az orvosok ajánlása a daganatos betegségek megelőzése érdekében a mediterrán étrend. A mediterrán étrend egészségre gyakorolt legfontosabb előnyei közé tartozik, hogy segít a testsúly kontrolljában, az anyagcserebetegségek (cukorbetegség, köszvény, és magas koleszterinszint) és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának (szívinfarktus, stroke) csökkentésében is.

Nagy mennyiségű zöldség és gyümölcs fogyasztása bizonyítottan csökkenti a mellrák kialakulását. Törekedjünk arra, hogy étkezésünk minél kevesebb feldolgozott élelmiszert tartalmazzon, fogyasszunk sok zöldséget. Ellenőriztessük D3 vitamin szintünket, hiány esetén pótoljuk a D vitamint.

Fogyasszunk kevesebb alkoholt

A rendszeres, napi rendszerességgel fogyasztott nagyobb mennyiségű alkohol fogyasztását (több mint napi 90 ml bor) összefüggésbe hozták a mellrák kialakulásával.

Ne dohányozzon!

A dohányzás bizonyítottan növeli a mellrák kialakulásának veszélyét. 

Rendszeres mozgás minden korban!

A fizikai aktivitás megőrzésével csökkenthetjük a mellrák kialakulását, a rendszeres testmozgás segít az optimális testsúly megtartásában. Ez igaz a mellrák utáni időszakban is, a rendszeres mozgás csökkenti a mellrák újra kialakulásának esélyét. 

A rendszeres szűrővizsgálat életet ment

Milyen gyakran szükséges a szűrővizsgálat?

Szakmai protokoll alapján a szűréseket évente végezzük, 35 év alatt emlő ultrahangot, 35 év felett mammográfiát végzünk, amit emlő ultrahang vizsgálattal egészítünk ki. Az elvégzendő képalkotó vizsgálatokat több tényező is befolyásolhatja, úgy, mint az életkor, a családi és az egyéni anamnézis, különböző rizikófaktorok, az emlő mérete és szerkezete, valamint a menstruációs ciklus.

Ne felejtsük, a mellrák közel 100%-ban gyógyítható, korai felismerés esetén.

Olvassa el a mellrák megelőzéséről készült korábbi cikkeinket: 

Ne féljünk a mammográfiától 

A mellrákszűrés fontossága 

Mellrákszűrés a Dr. Rose Magánkórházban 

A mellrák megelőzhető és gyógyítható 

A mellrákszűrés vizsgálati módszerei 

A mammográfiai vizsgálat megmentheti az életét 

A mammográfiai vizsgálat csak pár percig tart, de megmentheti az életét