A hüvely nedvességtartalma
A hüvelyi folyás a női nemi szerv természetes – és hasznos – jellemzője. Feladata az, hogy gondoskodjon az egészséges hüvelyflóra fenntartásáról és védelmet biztosítson a fertőzésekkel szemben. Ennek úgy tesz eleget, hogy folyamatosan nedvesen tartja a szerv felületét, így egyrészt tisztítja azt, másrészt pedig megnehezíti a kórokozók megtelepedését. Ez az – egészséges esetben – fehéres vagy átlátszó, szagtalan folyadék nagyobb mennyiségben termelődik ovuláció vagy menstruáció előtt, terhesség idején, stresszes időszakokban, valamint természetesen a szexuális izgalom hatására.
Ha tehát a hüvely nedvességtartalma csökken, az komoly hatással lehet az egészséges szexuális életre, hiszen az együttlét kellemetlen, akár fájdalmas is lehet. Ez az állapot ráadásul égő, viszkető érzéssel, húgyúti tünetekkel – sürgető vizelési inger, inkontinencia, gyakori húgyúti fertőzések – is együtt járhat, de akár nőgyógyászati betegségeket is okozhat, fontos tehát az okok megismerése, majd a lehetséges kezelési mód megtalálása.
A száraz hüvely lehetséges okai
Talán nem meglepő, hogy a hüvelyszárazság elsődleges és leggyakoribb oka a változókor bekövetkezte. A menopauza idején a petefészek működése leáll, így csökken a szervezetben a női nemi hormon, az ösztrogén termelődése. Ezt már a premenopauza idején is tapasztalhatjuk, és szintén ez az oka annak, hogy a menstruációs ciklus különböző állomásain is eltérő mennyiségű hüvelyváladék termelődik. Szintén a hormonális változások okozzák a terhesség és a szoptatás idején jelentkező hüvelyszárazságot, mely csupán átmeneti jelenség, de akár a hormonális fogamzásgátlók is jelenthetik a kiváltó okot.
Az ösztrogénszint csökkenhet valamilyen orvosi kezelés – például a petefészek eltávolítása, sugár- vagy hormonkezelés – mellékhatásaként. A kemoterápia során szintén csökkenhet a petefészekben termelődő ösztrogén mennyisége, a hüvely nyálkahártyája pedig elvékonyodhat, ami szintén kiválthatja a hüvelyszárazságot. Ide vezethetnek bizonyos betegségek, például a cukorbetegség, a pajzsmirigy nem megfelelő működése, a máj- vagy vesekárosodás, esetleg egy gombás fertőzés. A Sjögren-szindróma, mely egy autoimmun betegség, a nyálkahártya szárazságát idézheti elő, így ez az állapot is vezethet a tünet megjelenéséhez.
Bizonyos gyógyszerek szedése is járhat a hüvely nedvességtartalmának csökkenésével: ezek közé tartozhatnak az antidepresszánsok, a nyugtatók, az allergia- és a szívgyógyszerek. A hüvelyflóra egyensúlya felborulhat az intim területek túlzott ápolása következtében, ezért a hüvely környezetében a szappant, parfümöt tartalmazó krémek, tisztítószerek használata csak mértékkel javasolt.
A hüvelyszárazság kezelése
A jó hír az, hogy a hüvelyszárazság kezelésének számos módja van. Amennyiben az csak eseti jelleggel fordul elő, a hüvely síkossága visszaállítható víz- vagy szilikonbázisú síkosítók segítségével, így a szexuális élet egyszerűen és gyorsan helyreállítható. Ezek azonban hosszabb távon nem oldják meg a problémát, csupán átmeneti megoldást jelentenek.
Mivel a hüvelyszárazság hátterében általában az ösztrogénszint csökkenése áll, a kezelés megvalósulhat ilyen hormont tartalmazó készítmények használatával. Léteznek különböző szájon át szedhető gyógyszerek, valamint krémek és hüvelytabletták is, melyek visszaállítják a megfelelő pH-értéket, így nő a hüvelyhám vastagsága és síkossága is, ráadásul akkor is segítséget nyújthatnak, ha a szárazság már vizelési problémákat okoz. Azt azonban fontos tudni, hogy ezek a készítmények csak receptre kaphatók, azok felírása során pedig az orvos mérlegelni fogja az esetleges kockázatokat is: daganatos betegségek esetén például a hormonkészítmények szedése gyakran ellenjavallt.
Ha valaki számára tehát az ösztrogéntartalmú gyógyszer szedése nem javasolt, vagy egyszerűen nem szeretne ilyen készítményeket használni, léteznek hialuronsav tartalmú krémek és hüvelykúpok is, melyek segíthetnek a tünetek enyhítésében. A hialuronsav tartósan is szedhető, és segíthet visszaállítani a hüvelyhám épségét, normalizálni a pH-értéket és elősegíteni a hüvely síkosságát.
Az intimlézer
A hüvelyszárazság – a kiváltó októl függetlenül – jól kezelhető lézerrel is. Az ilyen kezelések során olyan hullámhosszú lézerfényt használunk, amely a hüvelyhámon elnyelődés nélkül áthatol, így ott nem okoz hőhatást vagy fájdalmat: az hüvelyhám alatti kötőszövetben fejti ki hatását.
A kezelés előtt ultrahangvizsgálattal megmérjük a szövet állapotát és ehhez tervezzük a felhasznált energiát. Ez után történik a lézerkészülék beállítása: kiválasztjuk, milyen mélységre hatoljon be a lézerfény, illetve milyen hőzónában történjen a kezelés. Az eljárás során az energia nem a teljes kezelt felületet éri, hanem csak bizonyos pontokat, fájdalommal, kellemetlen érzéssel pedig egyáltalán nem jár.
Az intim lézeres kezelés a hőhatásnak köszönhetően összehúzza a kötőszövetet és stimulálja a nyálkahártya rugalmasságáért felelős kollagénrostokat. Ez a hatás kollagénpótlásra ösztönzi a szervezetet, melynek következtében javul a vérellátás, vastagszik a kötőszövet, így azonnal elkezdődhet a sejtek regenerációja, kicserélődése, a hüvelyfal pedig vastagabbá válik. Az erős kollagénrostok megfelelő alátámasztást biztosítanak a hólyagnak, így annak működése újra egészségessé válik.
Fontos megjegyezni, hogy másfél évente javasolt a fenntartó kezelés az állapotromlás elkerülése érdekében, hiszen a kiváltó ok, a hormonhiány továbbra is fennáll.
Van megoldás!
A hüvelyszárazság rendkívül gyakori tünet, különösen a változókorba lépő nők számára. Ennek ellenére sokszor még mindig tabuként kezeljük, holott nem egy szégyellnivaló állapotról van szó: ez az élet természetes velejárója, ami ráadásul ma már könnyen kezelhető. Akár az ösztrogéntartalmú vagy a hormonmentes kezelést, akár a lézerterápiát választjuk, jó esélyünk van a hüvelyszárazság megszüntetésére, nem érdemes tehát késlekedni a nőgyógyász szakorvos felkeresésével.