Mielőbb meg kell szabadulni a vírusos szemölcsöktől

2024. June 26.

Életünk során szinte mindenkinél előfordulnak szemölcsök. Eleinte az esztétikai kényelmetlenségen túl nem zavaróak, de az elszaporodó típusai már komoly egészségügyi veszélyt jelenthetnek. Melyik az a szemölcs, amelyet magunk is kezelhetünk otthon? Mit tegyünk és mit ne ezekkel a kinövésekkel? Mikor forduljunk orvoshoz? Ezekben a kérdésekben segít eligazodni Dr. Nagy Katalin, a Dr. Rose Magánkórház bőrgyógyásza.

szemölcs-bőrgyógyászat

A szemölcsök fajtái

Különböző szemölcsöket ismerünk, de amit a bőrgyógyászok szemölcsnek hívnak, azok a vírusos szemölcsök. Jellemzően az ujjon, a talpon jelennek meg. Van olyan fajta is, amelyik az arcon tűnik fel, ezt fiatalkori lapos szemölcsnek hívják, és olyan pici, hogy többnyire csak a kozmetikusok fedezik fel. 

Gyakori főleg a gyerekeknél jelentkező uszodaszemölcs, ami egy színes gombostűfejhez hasonlít, amit vagy észrevesz a szülő, vagy nem. Jellemző módon, ha észre is veszik ezeket a kinövéseket, általában nem tulajdonítanak túl nagy jelentőséget ezeknek, mindaddig, amíg nem szaporodnak el annyira, hogy már orvoshoz kell fordulni.

A legrettegettebb szemölcs az, amelyet a humán papillomavírus (HPV) okoz. Ezek a szemölcsök a nemiszerveken, illetve a környékükön jelentkeznek, de olykor az arcon is feltűnhetnek. Egyre gyakrabban derül ki, hogy a garatban a nyálkahártyán diagnosztizált rákos megbetegedések mögött a HPV vírus áll. 

A vírusos szemölcsök fertőzőek, ezért mielőbb meg kell szabadulni tőlük. Nem csak az érintett van veszélyben a továbbterjedés veszélye miatt, hanem a környezetét is megfertőzheti. Ráadásul bármilyen olyan állapot, betegség – például cukorbetegség –, ami gyengítheti az immunrendszert, fokozza a fertőzésveszélyt, a szemölcsök szaporodását. Azonban egy erős immunrendszer képes leküzdeni akár két hét alatt a vírusos szemölcsöt.

A szemölcsök otthoni és orvosi kezelése

Ha már megjelentek a szemölcsök, nem egyszerű a kezelésük. A kézen vagy a lábon lévő szemölcsök eltávolításánál a beteg együttműködésére, türelmére különösen nagy szükség van. Mielőtt ugyanis drasztikusabb beavatkozásra kerülne sor, mindenképp meg kell próbálni a hagyományos módszert: az otthoni ecsetelést, az orvos által javasolt módon. Ugyanis számos esetben ezek is elegendőek a szemölcsök eltűntetéséhez.

Ha mégsem múlnának el a hagyományos terápia hatására, akkor jönnek a radikálisabb és fájdalmasabb eszközök: a fagyasztás és az égetés. A fagyasztás célja, hogy kialakuljon egy „fagyási hólyag”, melyet leválasztva eltávolítható a szemölcs. A magas frekvenciájú égetés során a szemölcsöt érzéstelenítést követően leégetjük.

Diagnózis nélkül ne vágjunk bele az önterápiába

A legfontosabb, hogy a beteg az otthoni kezelés megkezdése előtt forduljon szakorvoshoz, aki pontos diagnózist tud adni, ami után a kezelés meghatározása is sokkal könnyebb. Ha a beteg pontosan betartja az orvosi útmutatást, a szemölcsöknek nyoma sem marad – zárja le Dr. Nagy Katalin