Táplálkozási tanácsok COVID fertőzés esetén

2021. November 26.

Bár a tudomány mai állása szerint nincsen olyan „mágikus” étrend, mely megvédhet minket a koronavírus fertőzéstől, az alábbiakban mégis be szeretnénk mutatni, hogy mi az, ami biztonságos és mi nem, hogyan kell kezelni az élelmiszereket, illetve mit érdemes fogyasztanunk abban az esetben, ha elkaptuk vírust, de csökkenteni szeretnénk a fellépő tüneteket, illetve azok időtartamát.

Táplálkozás koronavírus idején

Ismerjék meg dietetikusunk, Galló Nóra tanácsait a járványidőszakra vonatkozóan:

Étrendi tanácsok személyre szabottan

Minden, amit eddig tudunk a vírusról, arra utal, hogy a tünetek személyenként nagyon eltérőek lehetnek. A COVID-19 leggyakoribb tünetei közé tartozik a láz, a száraz köhögés és a légszomj. Ezeken kívül izomfájdalmat, fáradtságot, fejfájást, torokfájást és emésztőrendszeri tüneteket, például hasmenést is tapasztalhatunk. Gyakori tünet az étvágytalanság, illetve az íz és szagérzékelés elvesztése, mely szintén hatással lehet az étvágyunkra.

A hidratálás rendkívül fontos, hiszen a különféle tényezők együttes hatása (pl.: láz, ezzel együtt járó fokozott verejtékezés, hasmenés) miatt könnyen kiszáradhatunk. Ezért törekedni kell arra, hogy sok folyadékot (napi kb. 3 liter) fogyasszunk víz, szénsavmentes ásványvíz, natúr teák, zöldség-gyümölcs turmixok, levesek, vagy akár izotóniás italok formájában.

A táplálkozás meghatározó, a kalóriák minősége pedig még inkább. A szervezetnek ugyanis energiára van szüksége ahhoz, hogy elősegítse a fertőzések elleni küzdelmet, de nem mindegy miből származik az a bizonyos kalóriamennyiség. Étvágytalanság esetén a gyümölcsből-zöldségből, natúr joghurtból és/vagy olajos magvakból készült turmixok segíthetnek a kalória bevitelben. A húsleves egyszerre megnyugtató és jótékony hatású légúti fertőzésekkor. A gyömbér segíthet hányinger esetén - reszeljük teába, vagy adjuk hozzá zöldséglevesekhez (tipp: próbáljuk ki a gyömbéres sárgarépa vagy sütőtök levest).

Korlátozandó ételek és italok

  • az alkohol – dehidratál és gátolja az immunrendszer működését
  • napi 2-3 kávénál több – vízhajtó, így szintén dehidratál 
  • nehezen emészthető ételek – ide tartoznak a zsíros, fűszeres magyaros ételek, bő zsírban sült rántott ételek, a száraz hüvelyesek és minden, ami tapasztalat alapján megterheli az emésztőrendszert
  • kekszek és rágcsálnivalók – szárazak, irritálhatják a torkot, köhögés esetén pedig könnyen félrenyelhetők, ráadásul hasznos tápanyagokat sem tartalmaznak

 

COVID és az élelmiszerek kapcsolata – a legfontosabb tudnivalók

  • Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) szerint jelenleg nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a vírus élelmiszer útján terjed. A köhögéssel, tüsszentéssel felületekre került vírus átvitelének lehetősége minimális.
  • A koronavírus jellemzően +60°C feletti hőmérsékleten elpusztul, ezért biztonságos hőkezelés esetén (legalább 2 percen át tartó 72°C-os maghőmérséklet tartása), ételben, élelmiszerben esetlegesen jelen lévő vírus inaktívvá válik. 
  • A csomagolatlan zöldségeket, gyümölcsöket bő vízzel alaposan meg kell mosni fogyasztás előtt. Vásárlás során használjunk egyszer használatos kesztyűt, zacskót, fogóeszközt, kerüljük a termékek kézzel való érintését, különösen pékáruk vásárlásakor. Betegség fennállása vagy gyanúja esetén kerüljük az élelmiszerüzleteket és rendeljünk inkább online házhozszállításra.
  • Az ételrendelés biztonságos, mivel élelmiszer előállító egységben csak egészséges személy dolgozhat, és a kiszállítást is csak egészséges személy végezheti. Lehetőség szerint kerülni kell a készpénzes fizetést. Az étel kicsomagolását követően javasolt a kézmosás, kézfertőtlenítés. Az ételt elfogyasztás előtt forrósítsuk fel.