Semmelweis hagyatéka

2025. May 1.

Semmelweis Ignác felfedezése és tanításai a kézfertőtlenítés fontosságáról, napjainkban is éppúgy érvényesek, mint saját korában. A rendszeresen és jól végrehajtott kézmosás hatására mérhetően csökken a fertőző betegségek előfordulása. A megfelelő kézhigiénés szabályok betartása a hétköznapi életünkben és az egészségügyi ellátásban is az egészségmegőrzés alapja.

drrose-kezhigienia-ludvig-iren.jpeg

A WHO (World Health Organization https://www.who.int/campaigns/world-hand-hygiene-day/2023  ) minden évben május 5-ét a kézhigiéné világnapjaként tartja számon. Ludvig Irént a Dr. Rose Magánkórház ápolási igazgatóját kérdeztük a higiénés világnap kapcsán.

Miért fontos a rendszeres és alapos kézmosás?

A külső környezettel közvetlenül érintkezésbe kerülő bőrfelszínek közül a kéz tekinthető a legszennyezettebbnek, esetenként a legfertőzőbbnek. Ezért a gyakori, alapos szappanos kézmosás a fertőzések megelőzésének egyik legegyszerűbb módja.

Mit jelent a kézhigiéné az egészségügyi intézményekben?

A kézhigiéné az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzésének egyik legfontosabb eszköze. Indokolt és elvárt, hogy a biztonságos betegellátás érdekében a kézhigiénés módszereket és gyakorlatokat az egészségügyi intézményekben – így a Dr. Rose Magánkórházban is – a dolgozók ismerjék és alkalmazzák. A kézhigiéné végzése, jelentőségének állandó hangsúlyozása és a végrehajtás szigorú, folyamatos ellenőrzése minden egészségügyi szolgáltatást végző személy fontos kötelessége.

A kézhigiéné szerepe az egészségügyi ellátásban kulcsfontosságú, mert közvetlenül kapcsolódik a fertőzések megelőzéséhez, a betegbiztonsághoz, és az ellátás minőségéhez.

A kórházi fertőzések (HAI – Healthcare-Associated Infections) egyik leggyakoribb terjedési módja az egészségügyi dolgozók keze. A megfelelő kézhigiéné (kézmosás, kézfertőtlenítés) jelentősen csökkenti a fertőzések előfordulását. Ezzel párhuzamosan a betegbiztonság növelése is megvalósul: a WHO szerint a kézhigiéné az egyik legegyszerűbb, legolcsóbb és leghatékonyabb módja a betegek védelmének. A rendszeres és megfelelő kézfertőtlenítés közvetlenül hozzájárul a betegellátás minőségéhez és a kórházi tartózkodás idejének csökkentéséhez. Az egészségügyi dolgozók számára a kézhigiéné nemcsak ajánlás, hanem kötelező szakmai elvárás az előírások betartásán és standardokon keresztül.

Ezen kívül az egészségügyi dolgozók kézhigiénés gyakorlata példát mutat a betegeknek és a hozzátartozóknak is. Az erős kézhigiénés kultúra növeli az intézmény hitelességét és bizalmi szintjét a betegek szemében is.

Milyen eszközök állnak rendelkezésükre a kézhigiénés szabályok betartása érdekében?

A kézhigiénés hajlandóság (complience) fokozását a kézhigiénés eszközök közvetlen elérhetőségével biztosítjuk a betegzónákban és betegellátási pontokon a higiénés kézmosás és kézfertőtlenítés lehetőségeivel. Ápolóink, asszisztenseink saját használatú, zsebben hordható kis kiszerelésű alkoholos kézfertőtlenítőket tartanak maguknál, melyeket szüksége esetén azonnal alkalmazni tudnak.

Miért fontos a kézhigiénés világnap és a rendszeres oktatás?

Az ismeretek szinten tartása érdekében betegellátásban dolgozó munkatársaink évente szakemberek által oktatott gyakorlattal egybekötött kézhigiénés képzéseken újítják meg tudásukat és ellenőrizhetik technikájuk hatékonyságát. A saját szervezésű kézhigiénés oktatásunkon túl szakmai fórumokon is részt veszünk (pl.: a Nemzeti Népegészségügyi Központ kézhigiénés tudományos ülései).

A kézmosásnak jelentőségének ismerete nem csak az egészségügyi dolgozók körében kiemelt fontosságú, de fontos feladat Semmelweis örökségét folytatva a betegek és hozzátartozóik edukációja is. A vizsgáló és kezelőhelyiségekben, páciensterekben kihelyezett ismertetők, kézmosási és kézfertőtlenítési útmutatók is ezt a cél szolgálják, természetesen az érintésmentes kézfertőtlenítés lehetőségének biztosításával az intézmény egész területén.

A megfelelő kézhigiéné életeket ment. Ez az egyik legfontosabb, legolcsóbb és legegyszerűbb eszköz, amellyel az egészségügyi dolgozók közvetlenül befolyásolni tudják a betegellátás biztonságát és minőségét.

Milyen módon ellenőrzik a kézhigiénés szabályok hatékonyságát?

A Dr. Rose Magánkórház kórházhigiénikusa rendszeres ellenőrzéseket tart, amibe az infekciókontroll keretein belül beletartozik a kézhigiéné gyakorlatának ellenőrzése is, az alkalmazott szerekkel együtt.

A fertőtlenítő kézmosás menete: https://www.antsz.hu/data/cms25647/Fertotlenito_kezmosas_20110223.pdf