Álmatlan éjszakákat okoz a CTS
"A betegek nagy része, megfelelő diagnózis és terápia hiányában, akár hosszú évekig is kénytelen együtt élni kínzó panaszaival, pedig jól kezelhető, sőt gyógyítható problémáról van szó" – mondja Dr. Ilniczky Sándor, a Dr. Rose Magánkórház neurológusa.
A háttérben állhat súlygyarapodás, terhesség, pajzsmirigy-alulműködés, csukló környéki törés, ízületi gyulladás, vizenyő, cukorbetegség. Elsősorban a középkorú- és idős nők veszélyeztetettek, de a CTS szinte minden életkorban előfordulhat. Akik napi munkájuk során fokozott igénybevételnek teszik ki a csuklójukat, illetve az ujjhajlító izmaikat, ráadásul kézfejüket tartósan hátrafeszített helyzetben tartják, jó eséllyel számolhatnak a carpalis alagút szindrómával. Bizonyos sport tevékenységek, mint kerékpározás vagy súlyzós edzés szintén kiválthatják a tüneteket. Előfordulhat, hogy egy súlyos ínhüvelygyulladáshoz másodlagosan csatlakozik a CTS is.
Az erős éjszakai tünetek nappalra ugyan enyhülnek, de a páciens merevnek, duzzadtnak érezheti ujjait, s az ujjvégek bizsergése, érzéketlensége továbbra is fennállhat. Enyhébb esetekben a csukló éjszakára rugalmas sínnel rögzíthető, s a javulás szinte azonnal megkezdődik. "Átmeneti megkönnyebbülést érhetünk el szteroid injekciókkal is, ám ha ezek a terápiák mégsem bizonyulnak megfelelően sikeresnek, illetve a kéz gyengesége, és izomsorvadás is jelentkezik, a műtét hozhat megoldást" – fűzi hozzá az orvos – "Ez a problémát okozó szalag átmetszését, ezáltal az ideg felszabadítását jelenti."
A CTS-t esetenként félrediagnosztizálják: a visszatérő zsibbadásokat felső végtagi, illetve agyi keringészavar következményének, vagy a nyaki gerinc meszesedés illetve porckorongsérv tünetének gondolják. Mivel a kéztő alagút szindróma tünetei megjelenhetnek akár a könyökben, vállban is, és könnyen összekeverhetők más ízületi problémákkal. Ezért olyan fontos, hogy ön bármilyen rendszeresen jelentkező kellemetlen fizikai érzet kapcsán konzultáljon orvosával. Ugyan a jellegzetes panaszok és az ideggyógyászati vizsgálat alapján már azonosítható a rendellenesség, biztos eredményt az idegvezetési sebesség műszeres vizsgálata adhat – ennek segítségével ráadásul az idegsérülés súlyossága is megállapítható. A mai nagy felbontású, modern ultrahang készülékek segítségével az ideg szerkezete, vastagsága is vizsgálható, ami a későbbi műtéti kezelésben jelenthet segítséget a sebésznek.
Tudta?
Az ujjak mozgását az izmok mellett inak és idegek szabályozzák. Utóbbiak egy része az ún. kéztőalagúton – egy csontos és szalagokkal ellátott területen – át fut az alkar felől a kézfejbe. Amikor az inakat irritáció éri – pl. megerőltetés formájában –, megduzzadnak, így körülöttük nyomás alá kerül az ideg, ami zsibbadáshoz és fájdalomhoz vezet. A zsibbadás gyakran éjszaka jelentkezik. A probléma egyik oka lehet, hogy napjaink számítógépes életmódjához egyre inkább hozzátartozik a merev kéz- és kartartás, szinte naphosszat hátrafeszített helyzetben tartjuk kézfejünket.
A kezeletlen carpalis alagút szindróma izomsorvadással, és az érintett terület teljes érzéketlenségével járhat.