Tüdőszűrés során a tüdőről készítünk röntgenfelvételeket. A rendszeres és kötelező tüdőszűrés bevezetésének oka a tüdőtuberkulózis (TBC) volt. Ez egy baktérium okozta fertőző betegség, ami elsősorban a tüdőt, a csontokat, a veséket, a bőrt támadja, de gyakorlatilag valamennyi szervünkben okozhat gyulladást. A tuberkulotikus gyulladás a megtámadott szövetek károsodásával, elhalásával és felpuhulásával jár, manapság előfordulása igen ritkának mondható.
Miért fontos a tüdőszűrés ?
A szűrés kiemelt fontosságú a tüdőrák megelőzésében is. A tüdőrák hazánkban a leggyakoribb rosszindulatú daganat, általában agresszív, gyors lefolyású, magas halálozással jár. Tüdőröntgennel felfedezhető a korai stádiumú, operációra alkalmas tüdőrák.
A tüdőröntgen alapján fény derülhet egyéb tüdőbetegségekre (szarkoidózis, jóindulatú daganat, stb.), felmerülhet a gyanú egyes szívbetegségekre, vagy például rekeszsérvre.
Az alkalmazott sugárzás igen csekély mennyiségű, az érzékenyebb szerveket – ilyenek például a herék és a petefészkek – ólomból készült kötény védi a besugárzás ideje alatt.
Jelen tudásunk alapján mindenképpen indokolt az évenkénti tüdőszűrés 40 év felett, főleg a dohányosok esetén, de fiatalabb korban is ajánljuk a fentiek miatt.